Igaunijas policija un FIB aiztur kriptovalūtas krāpniekus

Igaunijas kriminālpolicija kopā ar ASV Federālo izmeklēšanas dienestu (FIB) aizturējusi Sergeju Potapenko (Sergei Potapenko) un Ivanu Turoginu (Ivan Turõgin), kuri tiek turēti aizdomās par krāpšanu un naudas atmazgāšanu, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Aizturēšana veikta svētdien, 20.novembrī. Saskaņā ar tiesas dokumentiem, Potapenko un Turogins apkrāpuši simtiem tūkstošus upuru, izmantojot daudzpakāpju shēmu. Viņi arī panāca, ka upuri investē virtuālās valūtas bankā Polybius Bank. Banka neeksistē, un ieguldītāji tā arī nesaņēma solītās dividendes. Kopā krāpnieku uzņēmumiem samaksāti 575 miljoni dolāru.

Noziedznieki izmantoja čaulas kompānijas, lai legalizētu izkrāptos līdzekļus, un iegādājās nekustamos īpašumus un luksusa klases automašīnas.

«Shēmas apjoms un izmēri ir patiesi satriecoši. Aizdomās turamie iedzīvojās, izmantojot gan kriptovalūtu pievilcību, gan noslēpumainības auru, kas apvij kriptovalūtas «rakšanu», un izveidoja milzīgu Ponzi shēmu,» norādīja ASV jurists Niks Brauns (Nick Brown).

Šī ir viena no lielākajām krāpšanas lietām Igaunijas vēsturē.

Igaunijas kriminālpolicijas kibernoziegumu departamenta vadītājs Oskars Gross (Oskar Gross) raksturoja izmeklēšanu kā ilgu un plašu. «Shēmas apjomu raksturo jau tas vien, ka šī ir viena no lielākajām krāpšanas lietām, ar ko jebkad esam saskārušies,» Gross teica. Viņš piebilda: «Šobrīd izmeklēšana ir sasniegusi punktu, kad savākti pietiekami daudz pierādījumu, lai veiktu arestu.»

Igaunijas un ASV varas iestādes sadarbojās jau no izmeklēšanas sākuma, un kopā bija iesaistīti vairāk nekā 100 izmeklētāji, tostarp 15 FIB aģenti no ASV. Šobrīd tiek gaidīta aizdomās turamo izdošana ASV. Igaunijas valsts prokurors Vahurs Verte (Vahur Verte) norādīja, ka varas iestādes vēlas pārtraukt noziedzīgās aktivitātes, un sniegt upuriem drošības sajūtu. Viņš brīdināja, ka nepieciešams uzmanīt savu naudu: «Tehnoloģijas ir palielinājušas krāpšanas risku, un, pirms uzticēt naudu kādam uzņēmumam vai personai, ir nepieciešams padziļināti izpētīt potenciālo investīciju objektu.» Verte pastāstīja, ka vienmēr notiek sadarbība ar citu valstu iestādēm, tomēr labāk ir uzmanīt savus līdzekļus, nekā pēc tam censties tos atgūt caur izmeklēšanu un tiesu.

Šis nav pirmais ar kriptovalūtu saistītais krāpšanas gadījums Igaunijā. Šī gada oktobrī policija aizturēja aizdomās turamās personas par krāpšanos ar investīcijām kriptovalūtā Dagcoin.

«Protams, ar kriptovalūtu saistītās izmeklēšanas ir garas un sarežģītas, bet likumsargājošās iestādes dara visu, lai šīs lietas atklātu. Ir pietiekami daudz likumīgu veidu, kā kriptovalūtu padarīt par uzņēmējdarbību, bet izvēlēties krāpšanu un necaurspīdīgus darījumus nav viens no tiem,» teica Gross.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas