Inflācijai turpmāk jākrīt straujāk, sola Gašpuitis

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis sniedz analītisku vērtējumu februāra inflācijas rādītājiem. Solot tās kritumu, viņš vienlaikus atzīst, ka «tālākā inflācijas gaita ir samērā biezā miglā tīta».

Februārī, salīdzinot ar janvāri, cenu pieauguma inerce turpinājās un to līmenis palielinājās par 0,6%. Ar rezonansi visā Eiropā februārī turpinājās pārtikas cenu pieaugums. Pārtikas cenu kāpums veidoja pusi no kopējā cenu pieauguma februārī, tas bija 0,32 procentpunkti. Alkohola un tabakas cenu pieaugums pievienoja vēl 0,16 procentpunktus, ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi – 0,09 procentpunktus.

Rezultātā gada inflācija noslīdēja līdz 20,3%, kas ir zemākais temps kopš pērnā gada jūnija. Gada laikā lielāko ietekmi uz inflāciju joprojām veido mājoklis (+46,6%), pārtika (+25,3%) un transports (+9,7%).

Februāra inflācija joprojām ir ļoti augsta, bet turpmākajos mēnešos temps mazināsies straujāk un martā tā var noslīdēt jau krietni zem 20% atzīmes. Tālākā inflācijas gaita ir samērā biezā miglā tīta, jo atkarīga no globāliem faktoriem. Redzam, ka inflācijas augstākie punkti ir aiz muguras. Tempi turpinās sarukt, bet februāra dati signalizē, ka

kritums nav tik nasks, kā mēs to vēlētos redzēt, ne eirozonā, ne Latvijā.

Tādēļ grūti prognozēt, cik strauji un zemu tā noslīdēs. Spēcīgie darba tirgi un noturīgā ekonomika nodrošina darba samaksas pieaugumu, kas pārliekas atkal cenās. Īpaši nepatīkami tas ir tādēļ, ka tas spiedīs centrālajām bankām būt vēl agresīvākām un celt likmes augstāk. Tas nozīmē papildus problēmas ekonomikai un daudzās valstīs varētu izraisīt parādu krīzes.

Tuvākajos mēnešos enerģijas cenu sarukums labvēlīgi ietekmēs inflāciju velkot to uz leju. Gada otrajā pusē cenas no pašreizējiem līmeņiem varētu atkal celties uz augšu, taču pamats straujiem augšup lēcieniem, kādus piedzīvojām pērn, nav saredzams. Degvielas cenas tuvākajā laikā, visticamāk, saglabāsies esošajos līmeņos. To tālākās izmaiņas būs atkarīgas no situācijas globālajā ekonomikā. Jo spēcīgāka būs izaugsme, jo augstāk naftas cena pieaugs.

Vēl ar zināmu inerci turpināsies pārtikas cenu sadārdzināšanās. Stabilizējoties enerģijas cenām, noteiktos produktu segmentos parādīsies arī cenu samazināšanās. Bet to, cik plaša tā būs turpmāk noteiks arī laikapstākļi un situācija globālajā ekonomikā.

Lasiet arī: Februārī gada inflācija Latvijā samazinājusies līdz 20,3%

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas