Šī gada laikā būtiski augusi Euribor jeb Eiropas starpbanku tirgus procentu likme, kas palielina visu kredītņēmēju ikmēneša maksājumus. Kā liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja, teju piektā daļa (18%) Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņus ietekmē Euribor likmes kāpums.
Visvairāk likmes kāpumu izjūt Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotāji. Daļa iedzīvotāju norāda, ka pieaudzis kredītmaksājums, citi šī iemesla dēļ atlikuši plānus par jauna mājokļa iegādi. Aptauja tika veikta 2022.gada decembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvia, aptaujājot Latvijā 1008 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Visvairāk jeb 13% aptaujāto norāda, ka ģimenei ir pieaudzis mājokļa kredīta ikmēneša maksājums, 4% uz laiku mainījuši plānus par jaunas dzīvesvietas iegādi, bet nelielai daļai (1%) mājokļa īpašnieks paaugstinājis īres maksu. Savukārt 16% aptaujāto atzīst, ka šobrīd vēl grūti novērtēt likmes kāpuma ietekmi.
Visvairāk ikmēneša kredītmaksājuma pieaugumu izjūt iedzīvotāji vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem. Tajā šādu atbildi sniedzis gandrīz katrs ceturtais (23%) aptaujātais. Biežāk ikmēneša maksājuma pieaugums ietekmējis Rīgas un Pierīgas iedzīvotājus, krietni retāk – aptaujātos Vidzemē un Latgalē.
«Pēc septiņu gadu pārtraukuma šogad piedzīvojām strauju Euribor likmes kāpumu. Ja pērn gada beigās likme bija negatīva, tad šobrīd tā jau pārsniedz 2% atzīmi. Tas neizbēgami atstāj ietekmi uz kredītņēmējiem, jo līdztekus energoresursu cenu un inflācijas kāpumam, pieauguši izdevumi arī par mājokļa kredītu vai arī auto līzingu,» skaidro Luminor bankas privātpersonu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs.
Dati liecina, ka vislielāko ietekmi izjūt ekonomiski aktīvie iedzīvotāji virs 30 gadu vecuma, kuri ir aktīvākie kredītņēmēji. Tāpat pieaugums galvenokārt ietekmējis galvaspilsētas apkārtni, kur notiek visvairāk darījumu ar nekustamajiem īpašumiem.
Vienlaikus, neraugoties uz augsto inflāciju un arī pieaugošām procentu likmēm, klienti labi tiek galā ar kredītu atmaksu.
«Šobrīd netiek novērota tendences, kas ir saistītas ar grūtībām norēķināties par uzņemtajām saistībām,» skaidro eksperts.
Lai stabilizētu Eiropas ekonomiku un samazinātu inflācijas kāpumu Eiropas Centrālā bankas šī gada laikā vairākkārt paaugstinājusi Euribor procentu likmes. Pēdējais likmes paaugstinājums notika šā gada 15.decembrī, un šobrīd 3 mēnešu Euribor ir sasniegusi 2,081%, 6 mēnešu – 2,519%, bet 12 mēnešu – 2,871%.
Kā norāda bankas eksperts, ECB turpinās cīņu ar inflāciju, tādēļ Euribor likme pieaugs arī nākamajā gadā, taču, visticamāk, ne tik strauji, kā tas notika šogad. Tā kā Euribor likme ir viens no ekonomikas stabilizēšanas instrumentiem, tiklīdz būs vērojamas pozitīvas tendences un situācija uzlabosies, likmju kāpums varētu apstāties.
Lasiet arī: Vai centrālbanku likmju celšana sadārdzinās mūsu kredītus?