Krieviju sagaida mobilās saziņas apgrūtinājumi

Telekomunikāciju aprīkojuma ražotāji Nokia un Ericsson gada beigās pamet Krievijas tirgu, un to aiziešana var pamatīgi iedragāt valsts mobilo sakaru tīklus, raksta aģentūra Reuters.

Telekomunikāciju tīklu operatori, amatpersonas un avoti industrijā norādījuši, ka Krievijas mobilo sakaru lietotāji, visticamāk, piedzīvos lēnākas augšupielādes un lejupielādes, būs vairāk pārtrauktu zvanu un radīsies savienojuma grūtības, un būs arī sakaru pārrāvumi, jo operatori nevarēs atjaunināt vai salabot programmatūru, un sāks trūkt fizisko rezerves daļu.

Ericsson un Nokia, kas kopā aizņem lielu daļu no telekomunikāciju aprīkojuma tirgus un apkalpo teju 50% Krievijas bāzes staciju, ražo visu, sākot no antenām līdz pat aprīkojumam, kas savieno optisko kabeļus, kas pārnes signālus. Tāpat uzņēmumi nodrošina programmatūru, kas ļauj dažādām telekomunikāciju tīkla daļām vienoti funkcionēt.

Ericsson finanšu direktors Karls Mellanders (Carl Mellander) Reuters pavēstīja: «Tuvojas gada noslēgums, un tas ir brīdis, kad visi sankciju izņēmumi tiks atcelti.» Uzņēmums no Zviedrijas valdības saņēma atļauju atlikt sankciju izpildi. Arī Nokia izpilddirektors apstiprināja, ka uzņēmuma aiziešana no Krievijas tirgus būs pilnīga, un tai nekas vairs netiks piegādāts.

Līdz šim Krievijas ekonomika ir tikusi galā ar tai uzliktajām sankcijām, bet telekomunikāciju aprīkojuma ražotāju aiziešana varētu atstāt ļoti jūtamu iespaidu krievu ikdienas dzīvē, padarot sarežģītas pat tik vienkāršas darbības kā telefona zvani.

Krievija nav sniegusi komentārus, taču tās komunikācijas un masu mediju ministrs Maksuts Šadajevs norādījis, ka telekomunikāciju operatori jau parakstot līgumus, lai iegādātos Krievijā ražotu aprīkojumu par 1,45 miljoniem dolāru. «Tas ļaus Krievijā uzsākt mūsdienīgas telekomunikāciju tehnikas ražošanu,» piebilda Šadajevs.

Lai gan Krievija pēdējos gados ir vairāk pievērusies vietējiem uzņēmumiem, ārzemju ražotāju aiziešana atsviedīs Krievijas mobilos sakarus atpakaļ pagātnē par vairākām desmitgadēm. IT jaunumu portāla ComNews vadītājs Leonīds Koniks sacīja: «Ja pieņemam, ka šāda situācija saglabāsies vairākus gadus, Krievija tiks atmesta situācijā, kāda bija 1990.gada beigās, kad mobilie sakari bija pieejami lielākajās pilsētās un bagātākajās apkaimēs.»

Vispirms cietīs lauku apvidi, jo operatori pārvietos aprīkojumu uz pilsētām, savukārt grūtības atjaunot programmatūru varētu novest pie sakaru pārrāvumiem un pakļaut sistēmas kiberuzbrukumu riskam.

Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājs Huawei vairs nepārdos Krievijai jaunu aprīkojumu, tomēr turpināšot atjaunināt savu programmatūru un veikt uzturēšanas darbus.

Lielākā mobilo sakaru operatoru problēma būs tīkla darbības saglabāšana bez iespējām atjaunināt vai labot programmatūru, jo ne Nokia, ne Ericsson vairs nepiedāvās atjauninājumus. Tieši programmatūra ļauj savienot dažādas tīkla daļas un nodrošina, ka tās darbojas tā, kā paredzēts.

Krievija gan ir iegādājusies aprīkojuma krājumus, un sāka to darīt jau februārī un martā, pirms spēkā stājās rietumvalstu sankcijas, tomēr ar to būs par maz, lai saglabātu normālu mobilo tīklu darbību.

Lasiet arī: Rīgā tiekas Baltijas valstu premjeri; vajag stingrākas sankcijas pret Krieviju un lielāku atbalstu Ukrainai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas