2022.gada 25.oktobrī dienas vidū visā Latvijā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu, informē Latvijas Astronomijas biedrība (LAB).
Pēc biedrības teiktā, tas ir uzskatāms par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta nedaudz vairāk nekā puse Saules diametra.
Aptumsuma sākums Rīgā būs pulksten 12.12, savukārt maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra, būs pulksten 13.23, bet aptumsums noslēgsies pulksten 14.33.
Dažādās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze.
Piemēram, Liepājā aptumsums sāksies dažas minūtes agrāk, un fāze būs nedaudz mazāka nekā Rīgā. Savukārt Alūksnē dažas minūtes vēlāk, bet maksimālā fāze būs 63%.
LAB uzsver, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci, binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus, piebilstot, ka aptumsuma novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls – saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāols nederēs.
Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.
Kā norāda LAB, Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2021.gada 10.jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025.gada 29.martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra.
Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā. Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi – Latvijā tāds būs novērojams 2039.gada 21.jūnijā.
Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.