LNG termināļa kuģis atradīsies Somijā, nevis Igaunijā

Sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) glabāšanas un regazifikācijas kuģis pastāvīgi atradīsies Inko, Somijā, nevis Paldiskos, Igaunijā, pirmdien paziņoja Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministre Rīna Sikuta (Riina Sikkut).

«Šodien mēs patiešām esam panākuši vienošanos šajā jautājumā,» sacīja Sikuta Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR pēc tam, kad kopā ar Somijas ekonomikas ministru Miku Lintiki (Mika Lintilä) bija apmeklējusi Paldiskus, kur, tāpat kā Inko, tiek būvēts LNG terminālis.

Tas, ka termināļa kuģis atradīsies Somijā, viņai bijis skaidrs jau jūlijā, kad viņa stājusies ministres amatā, atzina Sikuta.

«Igaunija agrāk pabeigs savas piestātnes būvi, un mūsu stratēģiskās intereses ir, lai kuģis būtu šeit,» sacīja ministre.

Pavasarī Igaunija un Somija vienojās, ka kuģis atradīsies tur, kur vispirms tiks pabeigti termināļa būvdarbi. Paldiskos tos paredzēts pabeigt novembra sākumā, bet Inko – decembrī.

Tomēr, pēc Sikutas teiktā, Somija esot paskaidrojusi, cik ļoti mainījusies situācija attiecībā uz Somiju kopš pavasara – Krievija pārtraukusi gāzes piegādi un pēc gāzesvadu Nord Stream spridzināšanas radušās bažas par Inko un Paldiskus savienojošā gāzesvada Balticconnector drošību.

«Bet ņemot vērā bažas saistībā ar elektroenerģijas cenu, Igaunijā un Baltijas valstīs tā būs mazāka, ja Somija varēs pietiekami saražot [elektroenerģiju],» paskaidroja ministre.

«Somijā ir gāzes elektrostacijas ar apmēram 600 megavatu jaudu, kādu nav Igaunijā. Tāpēc, rūpējoties par piegāžu drošumu, Somijai šis kuģis, bez šaubām, vajadzīgs pie viņu piestātnes, un šodien mēs par to vienojāmies ar Somijas ministru,»  teica Sikuta.

Igaunijas un Somijas vienošanās paredz, ka Igaunijas gāzes tirgotājiem būs pirmtiesības iegādāties konkrētu katra LNG tankkuģa kravas daļu pārdošanai Igaunijā.

Jau vēstīts, ka septembra beigās Sikuta sacīja, ka Igaunijai būtu vajadzīgs savs LNG termināļa kuģis, kurš atrastos Paldiskos, un ka to varētu iznomāt jau šajā ziemā.

ASV kompānijas Excelerate Energy glabāšanas un regazifikācijas kuģis Exemplar pēc ziemas līguma izpildes Argentīnā augusta beigās sāka ceļu uz Eiropu. Pašlaik Spānijā sausajā dokā tas tiek gatavots darbam ziemas apstākļos.

Kuģis saskaņā ar desmit gadu čartera līgumu, kuru ASV kompānija parakstījusi ar Somijas gāzes sistēmu operatoru Gasgrid Finland, apkalpos Somiju, Igauniju un pārējās Baltijas valstis. Lēsts, ka nomas izmaksas desmit gados sasniegs 460 miljonus eiro, kam papildus ir mainīgās izmaksas atkarībā no piegādātā gāzes daudzuma.

Kuģis ir 291 metru garš un 43 metrus plats, tā tilpums ir aptuveni 151 000 kubikmetru, kas pilnībā piekrautā veidā atbilst aptuveni 68 000 tonnām sašķidrinātās dabasgāzes.

Termināļa projektu Paldiskos attīsta Igaunijas uzņēmums Alexela. Aprīlī tam pievienojās investīciju kompānija Infortar, kurai pieder dabasgāzes tirgotājs Eesti Gaas.

Plānots, ka terminālim nepieciešamā infrastruktūra tiks izbūvēta līdz šī gada 1.novembrim.

Termināli Paldiskos izmantot dabasgāzes piegāžu saņemšanai iecerējusi arī Latvija, kura gan ķērusies arī pie sava LNG termināļa Skultē projekta virzīšanas.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas