Plāno dot tiesības CVK anulēt pašvaldības deputāta pilnvaras

Saeima ceturtdien, 23.novembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pašvaldības domes deputāta statusa likumā, kas Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) paredz noteikt tiesības anulēt pašvaldības deputāta pilnvaras.

Saeimas preses dienessts vēsta: plānots, ka pašvaldības deputāta pilnvaras CVK varēs anulēt, ja attiecīgais deputāts trīs mēnešu laikā bez attaisnojoša iemesla nebūs apmeklējis vairāk nekā pusi no domes sēdēm. Paredzēts, ka tā deputāta vietā, kuram būs anulēts mandāts, aicinās stāties nākamo kandidātu.

Saeima grozījumiem Pašvaldības domes deputāta statusa likumā un grozījumiem Pašvaldību likumā noteica steidzamību, un plānots, ka

galīgajā lasījumā Saeima par tiem lems 30.novembrī.

Izmaiņas rosinātas, lai nodrošinātu nepārtrauktu pašvaldības domes darbu un lemtspēju situācijā, kad viens vai vairāki deputāti sistemātiski bez attaisnojoša iemesla nepiedalās domes sēdēs un apdraud pilnvērtīgu pašvaldības funkciju izpildi.

“Šādiem deputātiem anulējot mandātu, šo amatu būs iespēja ieņemt citiem kandidātiem, kuri apzinīgi un ar pilnu atbildību veiks deputāta pienākumus,” iepriekš pauda par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (valdību atbalstošs ārpusfrakciju deputāts, GKR).

Patlaban noteikts, ka pašvaldības dome var lemt par to, vai anulēt pilnvaras pašvaldības domes deputātam, kurš bez attaisnojoša iemesla uz domes sēdēm nav ieradies vairāk nekā trīs reizes pēc kārtas.

Vienlaikus Saeima konceptuāli atbalstīja arī grozījumus Pašvaldību likumā,

paredzot iespēju vismaz piektajai daļai deputātu sasaukt kārtējo domes sēdi,

ja līdzšinējā dome nav spējīga pildīt savus pienākumus. Ja mēneša laikā šāda sēde netiek sasaukta, tad pašvaldības izpilddirektoram paredzētas tiesības lūgt sēdi sasaukt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Līdzšinējā kārtība noteic, ka Saeima ar likumu var atlaist domi un iecelt pagaidu administrāciju, ja pašvaldība trīs sēdes pēc kārtas nav spējīga pieņemt lēmumus kvoruma trūkuma dēļ.

“Domes atlaišana ir galējs risinājums, taču, tā kā domi ievēl vietējie iedzīvotāji, tad ir jādara viss iespējamais, lai domē lēmumus pieņemtu tautas vairākuma izvēlēti deputāti,” iepriekš atzīmēja Burovs.

Lasiet arī: Rēzeknes domes oficiāli slimojošie deputāti redzēti publiskos pasākumos

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas