bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 25.08.2019 | Vārda dienas: Ivonna, Ludis, Ludvigs, Patrīcija, Patriks

Štelmahers: nopietna tirdzniecība notiek tikai austrumu virzienā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

New Rosme izpilddirektors Edgars Štelmahers

Apmēram 80% produkcijas sūtam uz NVS valstīm, Baltijas valstīs esam sasnieguši 10% realizāciju, atlikušie 10% aizceļo uz Skandināviju, intervijā BNN.LV atklāj New Rosme izpilddirektors Edgars Štelmahers.

Tāpat arī viņš norāda, ka uzņēmums šogad dubultos darbinieku skaitu Baltkrievijā, vienlaikus aicina veidot VID «Balto sarakstu», kā arī, atsaucoties uz kaimiņvalstu piemēriem, skaidro, ka veļas ražotāji ir vieni no ekonomikas balstiem, ko gan diemžēl valdība Latvijā neapzinoties, tāpat arī viņš neslēpj, kāpēc Rosmes produkcija netirgo lielveikalos un stāsta, ka uzņēmums Latvijas valsts iestāžu sarežģīto iepirkumu procedūru dēļ izvēlas sadarbību ar Skandināvu kaimiņiem.

Pirms diviem gadiem jūs nolēmāt veidot krīzes menedžmenta konsultāciju uzņēmumu ar partneriem – Ingrīdu Blūmu un Aldi Gobzemu, kas ar to notika?

Šobrīd šis uzņēmums ir slēgts. Jo mums trijiem nebija laika resursu, lai ar to nopietni nodarbotos. Aldis Gobzems kā advokāts savā birojā ir ļoti aizņemts. Blūmas kundze nodarbojas ar izglītības programmu Iespējamā misija un koučinga kustības attīstīšanu.

Kā jūs jūtaties, ja žurnālā Ražots Latvijā esat nosaukts par «Latvijas mežģīņu karali»?

Domāju, ka šajā gadījumā vairāk runa ir par New Rosme, bet es asociējos ar šo uzņēmumu, kurā patlaban strādāju. New Rosme ir vecākais un tradīcijām bagātākais apakšveļas ražotājs Latvijā kopš 1952.gada. Nenoliedzami arī Baltijas valstīs mēs esam vadošie pēc izlaistās produkcijas apjoma.

Zināms, ka zviedru uzņēmējiem piederošajā Swegmark Holding AB jau 1993.gadā iekļāvās New Rosme. Kādā stāvoklī saņēmāt uzņēmumu pirms diviem gadiem, kad kļuvāt par tā izpilddirektoru?

Tā kā esmu iepriekš strādājis Laumā, nozare man nav sveša un zinu, ko te kurš elpo. Uzņēmums tajā laikā pārdzīvoja diezgan dziļu krīzi, laicīgi nenoreaģējot uz nelabvēlīgajiem notikumiem Krievijā un uz pārdošanas apjomu kritumu. Izmaksu griešana un ražošanas samazināšana nāca par vēlu. Tas bija pietiekami sarežģīts laiks mūsu uzņēmumam. Iespējams, ka vēl divus gadus agrāk bilde bija pavisam citāda.

Vai jums izdevies īstenot plānus, ko nospraudāt, stājoties šajā amatā?

2009.gada novembrī ienācu uzņēmumā, kas togad bija cietis ap vienu miljonu latu zaudējumus. 2010.gadu esam beiguši ar normālu peļņu, tas jau vien ir rādītājs, ka kaut kas mums ir izdevies.

Vai šeit, tāpat kā Lauma Lingerie, top izstrādājumi pēc svešu zīmolu pasūtījuma?

Mēs šeit ražojam gan New Rosme zīmolam, gan saviem akcionāriem – Swegmark pēc viņu dizaina, kā arī izpildām nelielu ES ražotāju pasūtījumus. Mūsu jaudas un to noslodze neatļauj ražot lielajiem ES uzņēmumiem. Turklāt tur būtu zema rentabilitāte. No mūsu rokām sašūta produkcija nonāk arī Āzijas un ASV tirgos. Varam strīdēties par to, vai franču un itāļu apakšveļas zīmoliem ir skanīgāki vārdi. Materiālus un lekālus izmantojam gandrīz vienādus.

Kāda ir pašreizējā eksporta proporcija?

Apmēram 80% produkcijas sūtam uz NVS valstīm, Baltijas valstīs esam sasnieguši 10% realizāciju, atlikušie 10% aizceļo uz Skandināviju. Šobrīd lēnā garā veram vaļā firmas veikalus. Mums ir menedžeris, kurš atbild par Baltiju, kura iepriekš nebija.

Ko jums dod balva «International trophy of quality»?

Krievijas tirgū šāda balva nedod neko, jo mēs Centrāleiropā nekur vēl neesam pārstāvēti. Vedam sarunas par Poliju, lai nedaudz pavirzītos uz rietumiem. Nopietna tirdzniecība notiek tikai austrumu virzienā.

Kāpēc jūsu taktika ir veidot veikalus ārpus lielajiem tirdzniecības centriem?

Pirmkārt, visos tirdzniecības centros jau ir iekšā n-tie itāļu, franču u.c. veikali. Otrkārt, tur ir nesamērīgi augstas īres maksas. Treškārt, mēs izlēmām novietot veikalus ielās ar lielu gājēju plūsmu un ar zemāku nomas maksu. Ejam savu ceļu, kas pagaidām attaisnojas.

Vai jums būtu vērts piedalīties Rīgas modes nedēļā vai izstādē Ražots Baltijā?

Mums tas nav īpaši aktuāli. Milzīgas investīcijas mārketingā uz Baltijas tirgus patēriņa līdz 700 000 Ls/gadā neatmaksājas. Diezgan piesardzīgi raugāmies uz šādiem tēriņiem. Stenda iekārtošana un darbinieku norīkošana Ražots Baltijā izmaksātu vairākus tūkstošus latu. Kam mēs tur rādīsim savu produkciju? Nosauciet man mērķi, kālab mums būtu jāpiedalās šajā Baltijas izstādē? 25 mājsaimnieces var atnākt uz mūsu firmas veikalu, tāpēc man nav jāpiedalās bezjēdzīgā izstādē un jātērē tur savi resursi. Mēs braucam ar stendiem uz Parīzes, Maskavas un Kijevas izstādēm, kas ir būtiskas vietas mūsu biznesam.

Cik liels ir kopējais uzņēmuma darbinieku skaits?

Kopējais skaitlis sniedzas līdz 400, pieskaitot baltkrievietes. Talsos mums atrodas viens cehs, kur strādā ap 30 šuvējām, šujot gatavus ražojumus no Rīgā piegrieztā materiāla.

Vai jums ir izdevies paātrināt resursu apriti uzņēmumā un nav nelikvīdu produkcijas uzkrājumu?

Nelikvīdi sastopami katram ražotājam, sevišķi tādā ražošanas ciklā, kāds ir apakšveļai. Mēs aprīlī prezentēsim 2012.gada pavasara – vasaras kolekcijas, pie kā strādājam kopš 2010.gada novembra. Visi cenšas paredzēt patērētāju gaumi pusotru gadu uz priekšu. Kopā ar materiālu piegādātājiem nonākam pie slēdziena, kā izkristalizēsies aktuālās modes tendences.

Kas šobrīd ir pieprasītākais?

Sezona nosaka to, ka peldkostīmu pieprasījuma pīķis ir maijs – jūnijs, kam ir jāgatavojas. Pavasarī, kad sievietes maina apģērba kārtas, viņas pievērš uzmanību apakšveļas toņiem, lai tos saskaņotu ar aktuālām kolekcijām. Rudenī vairāk pārdodam svinīgu apakšveļu, kas teicami sader ar vakartērpiem.

Vai krīze piespieda apakšveļas ražotājus būt drosmīgiem, lai izķepurotos, vai ir tādi, kas to neizturēja?

Padsmit zināmākie Latvijas veļas ražotāji šo krīzi lielā mērā ir pārdzīvojuši. Neviens nav pazudis no tirgus. Joprojām pastāv «garāžu cehi» un nelegālie darboņi, par ko mums grūti ko teikt. Mūsu produkcijas viltojumi ar veiksmīgiem modeļiem, kas radīti pirms 10 gadiem, cirkulē pa Krieviju. Apkarot šos viltotājus izmaksātu pārāk dārgi. Ar ko tur sākt karot?

Jūs brīdinājāt, ka nelabvēlīgās nodokļu politikas dēļ varētu pārtraukt spēlēties Latvijas iekšējā tirgus smilšukastē. Kā to saprast?

Jā, mēs visas pieaugošās ražošanas jaudas realizējam tikai Baltkrievijā un Ķīnā. Šā gada laikā nodarbināto skaitu Baltkrievijā mēs dubultosim. Pasūtījumiem Ķīnā ir tendence pieaugt ar katru gadu. Par to, vai tas ir zaudējums Latvijas ekonomikai, lai domā valdība un parlaments. Man jārūpējas par to, kā uzņēmums tirgū pozicionēsies un kā pelnīs. Tas ir mans primārais uzdevums un atbildība pret 400 strādniekiem un mūsu akcionāriem. Tuvākajos gados nav plānots pārcelt mūsu ražotni ārpus klusā centra Hanzas ielas sākumā.

Kādēļ ES apakšveļas ražošana nav atzīta par īpaši atbalstāmu, un arī Latvijā šī tradicionālā nozare nav prioritāro sarakstā?

Šo jautājumu jums jāuzdod ekonomikas ministram Artim Kamparam, ne man. Veļas ražotāji to nemēģināja lobēt Saeimā, jo nav nekas tāds, ko mums būtu kādreiz atņēmuši, nozare ir vienmēr attīstījies pati par sevi, bez valsts piemaksām, subsīdijām vai īpašiem noteikumiem. Manuprāt, iepirkuma procedūras Nacionālajos Bruņotajos spēkos vai Valsts policijā ir tik sarežģītas, ka mums nav jēga tajās piedalīties un uzturēt tam veselu nodaļu. Mums vieglāk ir ražot sieviešu apakšveļu Zviedrijas armijai, ko arī veiksmīgi darām – mazāk birokrātijas un lielāki pasūtījumi. Skatoties no ieguldītā laika un resursiem, mūsu prioritāte ir jaunu produkcijas pircēju atrašana Krievijā, Ukrainā vai Kazahstānā. Ja valdība paskatītos ar platākām acīm ģeogrāfiski, tad viņi redzētu, ka tepat pāri jūrai atrodas H&M akcionāri un ka Spānijā viens no ekonomikas balstiem ir Inditex Group ar Zara, Bershka, Massimo Dutti, Oysho u.c., un tas pats sakāms par Itāliju. Tekstila nozare ir visnotaļ dzīvotspējīga un sīksta par spīti valsts neesošajam atbalstam.

Vai esat par baltā un melnā uzņēmēju saraksta ieviešanu un Reformu ministra posteņa iedibināšanu, ko piedāvāja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK)?

Mēs taču redzam, ka LTRK rekomendācijas ļoti reti valdībā tiek uzklausītas. Viens runā par vienu un pretējā puse par otru. Neredzu rezultatīvu sadarbību starp Kameru un valdību. Sava loģika šiem uzņēmēju sarakstiem būtu. Ieņēmumu dienestā strādā dzīvi cilvēki. Kad vadība viņus sasauc, uzdod veikt nodokļu auditus, iekasēt soda naudas budžetā, lai paši sev pelnītu prēmijas un piemaksas. Skaidrs, ka katram uzņēmumam var atrast ko tādu, kur viņš nebūs izlasījis līdz galam kādu likuma burtu vai netīšām nokļūdījies ar kādu grāmatvedības dokumentu. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki dodas uz tiem uzņēmumiem, kas ir viegli atrodami un mazāk meklē tādus, kas nav pazīstami un kas reģistrēti adresēs, kur vispār neatrodas. Bieži vien VID vēršas pret labajiem uzņēmējiem, nevis pelēkās ekonomikas segmentu. Kā 1990-tajos gados šuva apakšveļu «garāžu cehos» Liepājā, tā šuj arī patlaban, nekas nav mainījies. VID varētu izanalizēt uzņēmuma apgrozījumu, darbinieku skaitu, nomaksātos nodokļus un, ievadot šos pamata rādītājus, varētu secināt, kas ir godprātīgie un iekļaujami baltajā sarakstā. Baltā saraksta dalībnieki būtu pelnījuši mierīgāku dzīvi un retākas pārbaudes. Tādējādi izbrīvēto VID ierēdņu laiku varētu veltīt pelēkā sektora izskaušanai.

 

 


Pievienot komentāru

 1. dinijs teica:

  Jāaiziet uz viņu firmas veikalu, kur var dabūt draudzenei dizaina peldkostīmus ar ievērojamām atlaidēm.

 2. zz teica:

  Interesantas lietas stāsta, bet “Latvijas mežģīņu karalis”, tas gan par Štelmaheru nebij dzirdēts:)

 3. uzņēmējs teica:

  Par Balto sarakstu pilnīgi piekrītu, bet nu laikam jau velti cerēt, ka pie tiem no kuriem mazāk var dabūt, ies vairāk…

 4. Jānis teica:

  Wow…80% produkcijas uz Krieviju!

 5. sole mio teica:

  žēl, mums vajadzētu vairāk orientēties uz rietumiem

Zviedrijas secinājumi par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank aizkavēsies

Secinājumus izmeklēšanai saistībā ar aizdomām par to, ka Zviedrijas Swedbank meitasbankās Baltijas valstīs varētu būt notikusi naudas atmazgāšana, publiskos nākamā gada sākumā, kas būs vairākus mēnešus vēlāk, nekā tika paredzēts iepriekš.

PNB bankas maksātnespējas pieteikumu aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst. 11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iesniegto PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

LIZDA uzstāj, lai valsts budžetā 2020.gadam ņem vērā prasības par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

LIZDA uzstāj, lai valdība, izskatot budžetu 2020.gadam, ņem vērā tās prasības par pedagogu atalgojuma celšanu un finansējuma piešķiršanu skolotāju izdienas pensiju nodrošināšanai.

Levits: Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30.gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Igaunijā augusta beigās darbu uzsāks IKEA

Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču uzņēmums IKEA 29.augustā Igaunijā atvērs interneta veikalu un atklās preču pasūtīšanas un saņemšanas vietu.

Veselības nozarei nākamgad budžetā vēlas papildu 144 miljonus eiro

Veselības nozares reformu turpināšanai nākamgad nepieciešami 144 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas ziņojums par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem.

Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts.

Aprit 80 gadu, kopš Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas

23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu.

Tamužs un Būde gatavi pārdot savas Eco Baltia akcijas, bet ne «par grašiem»

AS Eco Baltia padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs un padomes priekšsēdētāja vietniece Undīne Būde ir gatavi pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas, bet ne «par grašiem», stāsta Tamužs

ReRe būve 1 piedāvā VNĪ mierizlīgumu un risinājumu darbu turpināšanai

Jaunā Rīgas teātra būvnieki, pilnsabiedrība ReRe būve 1, piedāvā VAS Valsts nekustamie īpašumi mierizlīgumu un risinājumu, kādā veidā atsākt teātra rekonstrukciju.

Aicina Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku

Pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis publiskā vēstulē izteicis aicinājumu Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku.

Autovadītājiem: Uz Jūrmalas šosejas izmaiņas satiksmes organizācijā

Ir slēgtas visas apļveida nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5, arī braucot no Rīgas Liepājas virzienā.

Francija atbalsta Brexit sarunu atsākšanu, lai briti izstātos ar līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstījis jaunas, mēnesi ilgas Brexit sarunas, lai izvairītos no Lielbritānijas bezvienošanās izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš gan noraidījis britu galveno prasību atteikties no Īrijas robežas pagaidu noregulējuma ieceres.

Norok kara cirvi? Salabst Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieks un iekšlietu ministrs

Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme paziņojis, ka atrisinājis konfliktu, kas noritēja starp viņu un Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieku Elmāru Vaheru.

Akciju cenas krītas, investoriem neriskējot pirms FRS vadītāja runas

ASV un Eiropas biržās ceturtdien lielākoties bija kritums, investoriem izvairoties riskēt pirms ASV Federālās rezervju sistēmas vadītāja piektdienas runas.

Latvijā gaidāms stiprs karstums

Nedēļas nogalē laikapstākļus Latvijā noteiks plašs anticiklons, līdz ar to gaidāms saulains un pārsvarā sauss laiks – teritorijas lielākajā daļā termometra stabiņš pakāpsies līdz +23…+26 grādu atzīmei.

Vietas gaida – Latvijas dzelzceļš meklē valdes locekli un priekšsēdētāju

VAS Latvijas dzelzceļš izsludinājis konkursu uz diviem valdes locekļu amatiem. No pretendentiem gaida nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi.

Vītauts Landsberģis Baltijas ceļa gadadienā aicina «nepazudināt padarīto»

Atskatoties uz Baltijas ceļu, kas pirms 30 gadiem vienoja divus miljonus cilvēku Baltijas valstīs, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis aicinājis «neizbārstīt un nepazudināt to, kas padarīts».

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju, Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Pirmajā vietā ekonomika vai politika?

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Sola palielināt latviešu valodas lietojumu Rīgas bērnudārzos

Rīgas domes atbildīgais departaments sola turpināt palielināt latviešu valodas lietojumu bērnudārzos.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.


-->