Tikai 29% MVU kvalificējas bankas finansējumam

Swedbank vēsta, ka – tā liecina šīs kredītiestādes apkopotie dati par finanšu veselību Latvijas mazajos un vidējos uzņēmumos (MVU) – tikai trešā daļa šādu uzņēmumu varētu pretendēt uz bankas finansējumu.

Savukārt teju piektā daļa (18%) uzņēmumu bankas finansējuma saņemšanai nekvalificētos. Biežākie iemesli, kas liedz saņemt bankas finansējumu, saistīti ar vājiem finanšu rādītājiem uzņēmumā, zemu rentabilitāti, nepietiekamu vai negatīvu pašu kapitālu.

Vairāk nekā puse (51%) uzņēmumu – no pavisam 40 tūkstošiem, kas interesējušies par kredītēšanas iespējām, izmantojot Swedbank kvalificēšanas rīku Finansējuma luksofors – ir saņēmuši “dzelteno gaismu”.

Tas uzņēmumam neliedz saņemt bankas finansējumu, taču nepieciešams uzlabot atsevišķas uzņēmuma finanšu pozīcijas – piemēram, spēju segt savas īstermiņa un ilgtermiņa saistības, novērst pašu kapitāla nepietiekamībuj, celt uzņēmuma rentabilitāte. Šādi ierobežojumi saņemt finansējumu 15% uzņēmumu ir saistīti ar iepriekš kavētiem maksājumiem par finanšu vai citām saistībām.

Salīdzinot uzņēmumu finanšu rādītājus starp Baltijas valstīm, Latvijā šogad finansējumam kvalificējas 29% uzņēmumu, kamēr Igaunijā un Lietuvā attiecīgi 33% un 36% uzņēmumu.

“Lai gan šī gada astoņos mēnešos esam izsnieguši finansējumu vairāk nekā 1500 uzņēmumu ar kopējo summu 43 miljoni eiro, diemžēl, joprojām ir ļoti daudz uzņēmumu, kuriem bankai būtu jāatsaka,” skaidro Swedbank Uzņēmumu finansēšanas atbalsta daļas vadītājs Jānis Paiders.

Viņš turpina: “Ikdienā izskatot finansējuma pieteikumus, mēs redzam, ka varētu atbalstīt daudz lielāku skaitu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu – ja vien tie būtu izpildījuši vairākus mājas darbus, kam

atslēgas vārds ir caurspīdīgums.

Vēl joprojām lielai daļai uzņēmumu ir neskaidri uzņēmuma finanšu rādītāji – problēmas ar uzņēmuma gada pārskatu iesniegšanu, nodokļu nomaksu, sadarbības uzlabošanu ar partneriem un banku, kā arī problēmas ar uzņēmumu kredītvēsturi,” 

Swedbank norāda, ka 39% no tās visiem kredītiem ir saņēmuši mazāki uzņēmumi ārpus galvaspilsētas. 

Lasiet arī: Kredītu izsniegšana sarukusi vairāk kā trīs reizes, pārmet LB

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas