Valdība pieņem grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā

Ministru kabinets (MK) otrdien, 11. aprīlī apstiprinājis grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz liegt veikt elektronerģijas tirdzniecības darījumus ar Krieviju un Baltkrieviju, un noteikt obligātos tirgus ieņēmuma griestu – 180EUR/MWh elektronerģijas ražotājiem.

Klimata un enerģetikas ministrijas (KeM) pārstāve Beāte Barkāne skaidro, ka Krievijas karadarbība Ukrainā ir veicinājusi  gan elektroenerģijas cenu kāpumu visā Eiropā, gan Baltijas elektroenerģijas apgādes drošuma izaicinājumus.

“Rezultātā ir noteiktas starptautiskās sankcijas, kuras liedz turpināt finansiālu sadarbību ar virkni Krievijas Federācijā reģistrētu uzņēmumu.

Atbilstoši situācijai tiek papildināts Elektroenerģijas tirgus likums ar aizliegumu veikt elektroenerģijas tirdzniecības darījumus ar Krieviju un Baltkrieviju

kā arī elektroenerģijas piegādi tirdzniecībai, izmantojot Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas elektroenerģijas sistēmu,” norāda Barkāne.

Vienlaikus likumprojektā noteikts, ka pārvades sistēmas operatoram ir atļauts veikt balansēšanas elektroenerģijas apmaiņu ar Krievijas pārvades sistēmas operatoru vai tirgotāju, izmantojot Krievijas elektrotīklus, lai nodrošinātu elektroapgādes balansēšanu un stabilitāti Latvijas pārvades sistēmā, līdz brīdim, kad Latvija pievienosies kontinentālās Eiropas tīklu zonai.

“Tāpat tiks nodrošināts, ka no Krievijas pārvades sistēmas operatora vai tirgotāja saņemtās balansēšanas elektroenerģijas apjoms nav lielāks par Krievijas pārvades sistēmas operatoram vai tirgotājam nodoto balansēšanas elektroenerģijas apjomu, stāsta Barkāne.

Lai mazinātu augsto enerģijas cenu ietekmi un nodrošinātu, ka pašreizējā krīze nerada ilgstošu kaitējumu lietotājiem un ekonomikai, un vienlaikus saglabātu fiskālo ilgtspēju, Elektroenerģijas tirgus likumā, balsoties uz ES regulu, tiek noteikti obligātie tirgus ieņēmuma griesti 180 euro/MWh elektroenerģijas ražotājiem no 2022.gada 1.decembra līdz 2023.gada 30.jūnijam.

Šis regulējums attiecās uz visiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri reģistrēti elektroenerģijas ražotāju reģistrā, izņemot ražotājus, kuri ražo elektroenerģiju no biometāna vai dabasgāzes un, kuri no 2022.gada 1.decembra līdz 2023.gada 30.jūnijam elektroenerģiju pārdeva par cenu, kas pārsniedza 0,180 euro par vienu kilovatstundu saskaņā ar Padomes 2022.gada 6.oktobra regulu.

Grozījumi virzīti tālākai izskatīšanai Saeimā, norāda KeM pārstāve.

Lasiet arī: Gaidāmajam streikam pieteikušies jau vairāk nekā 26 000 pedagogu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas