Saeimas Juridiskā komisijas vairākums šodien, skatot galīgajam lasījumam, atkal noraidīja grozījumus Ministru kabineta iekārtas likumā, kas paredzētu izveidot jaunu – klimata un enerģētikas ministra – amatu, tāpat komisija noraidīja grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas nepieciešami, lai iedzīvinātu topošās koalīcijas ieceri par ministru biedru ieviešanu.
Komisija līdz ar to arī noraidījusi abu likumprojektu virzīšanu izskatīšanai Saeimā.
Kā ziņots, Valsts pārvaldes iekārtas likumā piedāvāts noteikt, ka ministra biedrs pārzina atsevišķas nozares un politikas jomas un ka ministra biedram būs padomdevēja tiesības valdības sēdēs. Ministru biedrus iecels Ministru prezidents, tajā skaitā, premjers to varēs darīt pēc attiecīgās jomas ministra priekšlikuma.
Šodien komisijas sēdē neviens no opozīcijas priekšlikumiem nesaņēma komisijas vairākuma atbalstu, piemēram, deputāti noraidīja Progresīvo Saeimas frakcijas priekšlikumu paplašināt klimata un enerģētikas ministra funkcijas, ietverot ministra atbildību arī par vidi.
Tika noraidīti arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšlikumi veidot jaunus ministru amatus, vai nu apvienojot ekonomikas un satiksmes ministru atbildības, vai arī ekonomikas, klimata, vides aizsardzības un enerģētikas ministru atbildības. Atbalstu nesaņēma arī ZZS rosinājums apvienot iekšlietu un tieslietu ministru amatus.
Daudze aicināja Juridisko komisiju nosūtīt sēdes protokolu Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, kurai pēc piekritības nākotnē var būt jāskata attiecīgie likumi. Komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV) atbalstīja protokola nosūtīšanu Valsts pārvaldes komisijai, reizē atzīmējot, ka protokoli ir publiski pieejami.
Judins norādīja, ka par opozīcijas priekšlikumiem ir iespējams diskutēt, ja Saeima, piemēram, divus gadus veltītu attiecīgo likumu uzlabošanu.
Kā ziņots, veidojot jauno valdību, potenciālie valdošās koalīcijas partneri vienojušies par ieceri Latvijā veidot jaunu – Klimata un enerģētikas – ministriju.
Pēc Jaunās vienotības (JV) politiķu vārdiem, jaunās valdības dienaskārtībā viens no svarīgākajiem risināmajiem jautājumiem būšot Latvijas enerģētiskā neatkarība, tāpēc arī tiek saskatīta nepieciešamība pēc šādas jaunas ministrijas.
«Idejiski tas ir ļoti vienkāršs jautājums – vienkārši nepirksim no Krievijas energoresursus,» par ministrijas nepieciešamību ir izteicies JV politiķis Krišjānis Kariņš, skaidrojot, ka problēmas rada jautājums, kā šo mērķi praktiski sasniegt, izveidojot sistēmu, ar kuru nodrošināt konkurētspējīgas enerģētikas cenas un vienlaikus sasniedzot klimata mērķus, kas Latvijai ir saistoši kā Eiropas Savienības dalībvalstij.
Topošajā ministrijā paredzēts apvienot jau strādājošus departamentus no Ekonomikas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām, tādējādi jaunas izmaksas radīšot vien ministra un pāris vadošo ierēdņu algas, mierina ieceres aizstāvji.
Neoficiāli zināms, ka uz enerģētikas un klimata ministra amatu varētu pretendēt JV pārstāvis Raimonds Čudars.
Kā ziņots, Valsts prezidents Egils Levits JV politiķi, pašreizējo premjeru Krišjāni Kariņu pēc novembra vidus oficiāli nominēja Ministru prezidenta amatam.
Lasiet arī: Topošajā koalīcijā nepārvaramu domstarpību nav; Saeima varētu apstiprināt valdību decembra vidū