AS Latvijas gāze ir sagādājusi saviem klientiem dabasgāzes krājumus arī visai 2023.gada pirmajai pusei, sabiedrībai trešdien, 30.novembrī, solīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.
Viņš izteicās, ka «mājsaimniecības var būt drošas, ka šajā ziemā dabasgāze ir pietiekamā daudzumā». Tomēr uzņēmumā norādīja, ka konkrētu dabasgāzes krājumu daudzumu nevar atklāt, jo tā ir komercinformācija.
Jau tika ziņots, ka iepriekš ar valdības lēmumu Latvijas gāzei tika uzlikts pienākums līdz 30.septembrim Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uzglabāt 1,15 teravatstundas dabasgāzes. Tas ir gāzes apmērs saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā. Savukārt no 1.oktobra līdz nākamā gada 30.aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē ir jābūt vismaz tādam dabasgāzes apmēram, kas atbilst starpībai starp 1,15 teravatstundu un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apmēru no 2022.gada 1.oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.
Latvijas gāze 1.septembrī paziņoja, ka tai piederošais gāzes krājumu apmērs Inčukalnā ir tikai 0,2946 teravatstundas.
Uzņēmums norādīja, ka tam nepietiek dabasgāzes mājsaimniecību nodrošināšanai un tādēļ nav iespēju izpildīt Enerģētikas likumā noteikto par konkrētām rezervēm, kam 31.augustā bija jāsasniedz 1,15 teravatstundas. Latvijas gāze toreiz arī informēja, ka turpina darbu pie risinājumiem par saistīto lietotāju nodrošināšanu ar apgādi šai apkures sezonai.
Ekonomikas ministrija iepriekš izplatīja paziņojumu, ka uz Latvijas gāzes vārda Inčukalna gāzes krātuvē tiek glabāts vairāk dabasgāzes, nekā tas būtu nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai. Arī vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS Conexus Baltic Grid apliecināja, ka Latvijas gāzes dabasgāzes krājumu apmērs ir lielāks par Ministru kabineta noteikumu pieprasīto.
Savukārt Kalvītis Latvijas Televīzijas 31.augusta raidījumā Kas notiek Latvijā? norādīja, ka minētā dabasgāze pieder citiem komersantiem, kuri uzdeva Latvijas gāzei iegādāties dabasgāzi jau pavasarī, lai glabātu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.
Uzņēmuma lielākie akcionāri ir Krievijas Gazprom (34%), starptautiskais investīciju fonds Marguerite Gas II.S.a.r.l. (28,97%), Vācijas valdības nesen nacionalizētā kompānija Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%) un SIA Itera Latvija (16%).
Lasiet arī: Inčukalna PGK ir uzpildīta, pateicoties Klaipēdai