Kad nu Krišjāņa Kariņa otrais kabinets – pēc divarpus mēnešu ilgas skaidrošanās un spītēšanās koalīcijas «attiecību trijstūrī» – ir saņēmis Saeimas uzticību, gribētos no valdības un likumdevējiem sagaidīt raitu un ražīgu darbu Latvijas problēmu – ne tikai ekonomisko vai ģeopolitsko, bet arī cilvēcisko – atšķetināšanā. Diemžēl ziņas no Jēkaba ielas augstā nama liecina ko citu.
Šķiet, Saeimas deputāti dziļi sirdī jūtas pateicīgi gan pilsoniskai sabiedrībai par tās iesniegtām iniciatīvām, gan 13.Saeimas priekštečiem, kas mantojumā atstājuši neizskatīto Civilās savienības likumu. Tos viņi nu var demonstratīvi noraidīt, turpinot tēlot tautas tikumības modro sardzi. Diemžēl jau jūtams, ka premjerpartija Vienotība – protams, tikai «koalīcijas stabilitātes vārdā», kā citādi! – savu eiropejiskumu stūķē dziļāk atvilknē.
«Vērtību politika ir ļoti skaists jēdziens, ko es gribētu turēt kā karogu gana augstu,» intervijā BNN saka Uldis Pīlēns, Apvienotā saraksta radītājs. Viņam gribas ticēt, taču vai to augstu turēs liepājnieka iedarbinātais politprojekts? Apjomīgā, bet konkrētā sarunā Pīlēns stāsta par ostu reformu, pašvaldību prasīgumu, ES zaļo kursu un citām svarīgām lietām. Arī par sevi – politikas diletantu.
Pierasts, ka ES sankcijas Krievijai, lai to sodītu par necilvēcīgo agresiju Ukrainā, cenšas bloķēt, vismaz mīkstināt proputinistu pārvaldītā Ungārija vai citas divkosīgas Eiropas «mīkstsirdes». Tagad šajā lomā negaidīti debitēja ES «kara vanagi» – Baltijas valstis un Polija. Pamatojums ir nepielūdzams – plānotajās sankcijās atstātās spraugas to apiešanai.
Būsiet pamanījuši, ka tā dēvētās starptautiskās ziņas mums arvien vairāk kļūst par pašmāju vēstīm? Gan Eiropas Centrālās bankas lēmumam pacelt ikdienā neizjusto «galveno bāzes procentlikmi», gan NATO dalībvalstu plānam ievērojami palielināt alianses kopīgo budžetu būs tieša un spēcīga ietekme uz mūsu dzīvi. Vairāk ieguldītu līdzekļu – vairāk drošības. Arī tad, ja par diviem miljardiem eiro dalībvalstis nenopērk HIMARS un dronus, bet apmaksā alianses ierēdņu, analītiķu un tehnisko sekretāru darbu.
BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Beidzot!, «Tikumu sargi», ANO izmēzīs, Vēlreiz diletants, Šoreiz pret, Atzīst vispārzināmo, Bremzē inflāciju un Drošības cena.
BEIDZOT!
Saeima izsaka uzticību jaunajai valdībai
Saeima trešdien, 14.decembrī, ārkārtas sēdē izteica uzticību Krišjāņa Kariņa (JV) izveidotajam Ministru kabinetam. Par jauno valdību balsoja 54 deputāti, pret bija – 37 deputāti, ziņo Saeimas preses dienests.
Jauno un Jaunās Vienotības iecerēto Klimata un enerģētikas ministriju vadīs Raimonds Čudars (JV)
Vairāk uzziniet šeit.
«TIKUMU SARGI»
Saeima atkārtoti saka «nē» un atsakās turpināt iesākto darbu ar Civilās savienības likumu
Deputāti ceturtdien, 15.decembrī, nolēma neturpināt 13.Saeimā iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai.
Šī atzīšana un aizsardzība attiektos arī uz viendzimuma pāriem.
Vairāk uzziniet šeit.
ANO IZMĒZĪS
«Sankcionētos» minerālmēslus ļauj izvest pēc Guterreša lūguma
Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretārs Antoniu Manoels de Oliveira Guterrešs prasījis Latvijai atļauju pārņemt sankcionēta Krievijas miljardiera firmai piederošus minerālmēslus, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
Tie glabājas Rīgas ostā un tās reidā, turklāt lūguma pamatā, kā vēsta raidījuma veidotāji, ir paša uzņēmuma «vētraina» darbība.
Vairāk uzziniet šeit.
VĒLREIZ DILETANTS
BNN vaicā | Uldis Pīlēns: «Mūsu politika un ierēdniecība darbojas pārāk fragmentēti»
Bezpartejiskais, privātuzņēmējs, privātpersona. Vienlaikus – valdību veidojoša politiskā spēka radītājs un vadītājs. Saruna (viņa politiskās noslodzes dēļ –attālināta) ar atbildēs viegli tehnokrātisko Uldi Pīlēnu pašā nedēļas sākumā aizritēja, šķiet, Apvienotā saraksta līderim rokā turot jaunās valdības deklarāciju.
Varu vien minēt, ko šajā dokumentā saskata «īstie» politiķi, bet sajutu, ka arhitekts tajā redz cītīgi izstrādātu rasējumu, kam jāpārtop veiksmīgā jaunbūvē.
Vairāk uzziniet šeit.
ŠOREIZ PRET
Landsberģis: Baltijas valstis un Polija bloķē jaunās ES sankcijas Krievijai
Baltijas valstis un Polija ceturtdien bloķēja jauno Eiropas Savienības (ES) sankciju paketi Krievijai, jo Rietumeiropas valstis piedāvāja izņēmumu labības un mēslojuma eksportam, paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis).
Kā viņš pamatoja, izņēmumu iekļaušana var veicināt sankciju apiešanu.
Vairāk uzziniet šeit.
ATZĪST VISPĀRZINĀMO
Eiropas parlaments atzīst holodomoru par genocīdu pret ukraiņu tautu
Eiropas Parlaments ceturtdien, 15.decembrī, pieņemtajā rezolūcijā atzīst, ka holodomors – ar padomju režīma apzinātu politiku mākslīgi izraisītais bads Ukrainā 1932. un 1933.gadā – ir genocīds pret Ukrainas tautu, informē Parlamenta preses sekretārs Jānis Skrastiņš.
Rezolūcija tika pieņemta ar 507 balsīm par, 12 pret un 17 atturoties.
Vairāk uzziniet šeit.
BREMZĒ INFLĀCIJU
ECB palielina bāzes procentlikmi līdz 2,5%
Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien, 15.decembrī, nolēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,5 procentpunktiem – līdz 2,5%. Procentu likmes ECB palielināja ceturto sanāksmi pēc kārtas.
Tāpat ECB padomes sēdē Frankfurtē arī nolemts palielināt noguldījumu iespējas uz nakti likmi līdz 2% un aizdevumu iespējas uz nakti likmi līdz 2,75%. Arī abas šīs likmes tiek palielinātas par 0,5 procentpunktiem.
Vairāk uzziniet šeit.
DROŠĪBAS CENA
NATO vienojas palielināt 2023.gada budžetu
NATO dalībvalstis trešdien, 14.decembrī, vienojās ievērojami palielināt alianses kopīgo budžetu, ņemot vērā jauno drošības situāciju un izaicinājumus Austrumeiropā Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ.
Alianses civilais budžets 2023.gadam tiks palielināts par 28% gada griezumā līdz 370,8 miljoniem eiro, bet militārais budžets 2023.gadam tika noteikts 1,96 miljardu eiro apmērā, kas ir par 26% vairāk salīdzinājumā ar 2022.gadu, trešdien paziņoja NATO.
Vairāk uzziniet šeit.