Budžetā plānots 4,2% deficīts «būtiskām prioritātēm», skaidro premjers

Plānots, ka šā gada budžeta deficīts sasniegs 4,2% no iekšzemes kopprodukta, taču tas nepieciešams vairāku būtisku prioritāšu īstenošanai, pirmdien, 6.februārī, pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Valdības vadītājs norādīja, ka otrdien, 7.februārī, budžeta projektu paredzēts atbalstīt valdībā, un vēlāk šonedēļ finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) to iesniegs Saeimā, lai deputāti varētu par to diskutēt un pēc iespējas ātrāk pieņemt.

Budžets paredzēts14,7 miljardu eiro apmērā,

atzīmēja Kariņš, klāstot, ka valsts budžeta projektā visvairāk papildu līdzekļi paredzēti ārējai un iekšējai drošībai, veselības aprūpei, izglītībai un zinātnei.

Budžetā paredzēts ap 4,2% deficīts, taču premjers pauda pārliecību, ka lielāki tēriņi ir nepieciešami, lai segtu «vairākas lielas, nozīmīgas lietas» – tajā skaitā vienreizējus izdevumus, kas neveidos deficītu nākamajos gados.

Valdības vadītājs norādīja, ka ar budžeta deficīta līdzekļiem tiks turpināts energoatbalsts iedzīvotājiem un uzņēmējiem, palīdzība Ukrainas kara bēgļiem, kā arī plānoti nopietni ieguldījumi Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, lai Latvija papildus NATO palīdzībai varētu parādīt, ka arī pati spēj sev nodrošināt nepieciešamo.

Budžets veidots, lai īstenotu valdības politiku par Latvijas ekonomikas transformāciju, lai mūsu valstī būtu labāk izglītoti cilvēki, valsts būtu konkurētspējīgāka, iedzīvotājiem pieejama labāka veselības aprūpe un dzīves kvalitāte arī citos jautājumos, izteicās premjers.

Valdība jau 13.janvārī apstiprināja Finanšu ministrijas (FM) apkopoto un sagatavoto 2023.gada valsts budžeta piedāvājumu jaunām valdības prioritātēm un programmām.

FM informatīvajā ziņojumā teikts, ka šā gada valsts budžeta piedāvājums paredz papildu esošajām valsts programmām finansēt jaunas valdības prioritātes un programmas 710 miljonu eiro apmērā.

Sagatavotais budžeta piedāvājums valsts drošībai un ārpolitikai paredz atvēlēt 402 miljonus eiro, dzīves kvalitātes prioritātei – 162 miljonus eiro, konkurētspējai – 71 miljonu eiro, izglītībai – 45 miljonus eiro, bet enerģētikai, klimatam un videi – 31 miljonu eiro. Papildu pasākumu īstenošanai 2023.gadā ir paredzēti līdzekļi no fiskālās telpas 215 miljonu eiro apmērā.

Vēl kā nepieciešamie finanšu resursi ir izmantoti budžeta izpildes procesā pārdalāmie finanšu līdzekļi un papildu iemaksas valsts budžetā no valsts kapitālsabiedrībām, nodrošinot finansējumu 141 miljona eiro apmērā.

Tostarp no Latvenergo papildu iemaksĀS paredzēti 30 miljonu eiro, no Latvijas valsts mežiem – 90 miljoni eiro.

Šis finansējums ir pārdalīts budžeta ietvaros un nerada papildu deficītu vai ietekmi uz apstiprināto fiskālo telpu. Tāpat valsts prioritātēm un citām iestādēm ārpus fiskālās telpas vienreizējām investīcijām valsts drošības dienestu un spēju stiprināšanai ir paredzēti 354 miljoni eiro.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) valdības ārkārtas sēdē skaidroja, ka, gatavojot budžeta piedāvājumu, valdība būtisku finansējumu atvēlēja valsts drošības stiprināšanai, kur pamatā tika atbalstīts finansējums vienreizējiem pasākumiem, kurus ir iespējams finansēt ārpus fiskālās telpas – 354 miljoni eiro. Šajā pozīcijā ir paredzēts finansējums ne tikai Aizsardzības ministrijai un Iekšlietu ministrijai, bet arī kritiski svarīgu iekārtu iegādei sabiedriskajiem medijiem. Tas nodrošinās televīzijas signālu nepārtrauktību un mobilitāti, kas ir pamats sabiedrības informēšanai par notiekošo valstī.

Kā valsts nozīmes prioritātes valdība atbalstīja 10,35 miljonu eiro piešķiršanu minimālo ienākumu palielināšanai un 6,57 miljonu eiro piešķiršanu ANO pārstāvniecības ēkas Ņujorkā rekonstrukcijai, pagaidu telpu īre un pārcelšanās nodrošināšanai.

Vēl 12,63 miljoni eiro paredzēti pabalstu un kompensāciju nodrošinājuma palielināšanai par dienestu ārvalstīs kvalitatīvai Latvijas nacionālo drošības un ekonomisko interešu aizstāvībai, pieci miljoni eiro – veselības pakalpojumu pieejamībai bērniem, bet 10 miljoni eiro – kā finanšu instruments investīciju projektiem.

Iedzīvotāju nodrošināšana ar pirmās nepieciešamības rūpniecības precēm valsts apdraudējumu gadījumā paredzēts novirzīt 6,22 miljonus eiro, bet kiberdrošības stiprināšanai – deviņus miljonus eiro.

Tāpat 2023.gada budžetā plānots papildu 18,38 miljonu eiro finansējums dzelzceļa publiskai infrastruktūrai, bet Rail Baltica projekta ieviešanai – 2,38 miljoni eiro. Savukārt atbalstam Ukrainas rekonstrukcijai šogad budžetā novirzīs 5,11 miljonus eiro.

Pretgaisa aizsardzības sistēmu iegādei tiks paredzēts finansējums ik gadu, nodrošinot iedzīvotāju drošību šā brīža sarežģītajos ģeopolitiskajos apstākļos.

Pretgaisa aizsardzības sistēmu iegādei šogad un turpmākos gadus plānots novirzīt 200 miljonus eiro.

Tiks stiprināta arī iekšlietu sistēmas infrastruktūra, iegādājoties jaunus ugunsdzēsības transportlīdzekļus un izbūvējot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta depo katastrofu centrus. Iekšlietu ministrija ir izstrādājusi piedāvājumu, kas nodrošina reģionālo pārklājumu ar modernizētiem krīžu centriem visā Latvijas teritorijā. Speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegādei plānots novirzīt 23 miljonus eiro, bet ugunsdzēsēju depo izveidei tiks novirzīti papildu 3,64 miljoni eiro.

Valdība ir vienojusies par kopīgām valsts prioritātēm, novirzot tam finansējumu 132 miljonu eiro apmērā no fiskālās telpas. 2023.gadā tiks palielināts minimālo ienākumu līmenis, turpmāk piesaistot to sociāli ekonomiskajiem rādītājiem.

Lasiet arī: Pieņēmusi budžetu, valdība pieķersies nodokļu politikai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas