Eiropas Komisija (EK) trešdien, 14.decembrī, deviņām ES dalībvalstīm, arī Latvijai, izmaksāja vairāk nekā 6,5 miljardus eiro lielu finansiālo palīdzību, ziņo tās pārstāvniecība Latvijā.
Tas ir devītais un pēdējais darījums, kas tikai veikts saskaņā ar SURE – finanšu instrumentu, kas paredzēts Covid-19 pandēmijas skarto darbvietu un ienākumu aizsardzībai. SURE ietvaros 19 dalībvalstīm sniegtās finansiālās palīdzības – aizdevuma veidā – kopējais apjoms sasniedz 98,4 miljardus eiro.
Pēdējā veiktā maksājumā piešķrtas šādas summas: Bulgārijai 460 miljoni eiro, Kiprai 29 miljoni eiro, Čehijai 2,5 miljardi eiro, Grieķijai 900 miljoni eiro, Horvātijai 550 miljoni eiro, Lietuvai 142 miljoni eiro, Latvijai 167 miljoni eiro, Polijai 1,5 miljardi eiro, Portugālei 300 miljoni eiro. Visas deviņas dalībvalstis arī iepriekš ir saņēmušas finansiālu atbalstu saskaņā ar SURE. Beļģijai, Maltai un Ungārijai, kas arī pretendēja uz šo palīdzību, ticis atteikts.
Šis instruments kļuva pieejams 2020.gada septembrī, un SURE nodrošina finansiālo atbalstu aizdevumu veidā, ko ES, kā teikts pāstāvniecības paziņijumā, «uz izdevīgiem nosacījumiem» piešķir dalībvalstīm.
Kopumā Latvija saskaņā ar SURE ir saņēmusi 472 miljonus eiro.
Ar tagad izmaksātajiem aizdevumiem tiks finansēti iepriekšējie izdevumi par pasākumiem, kas ieviesti, lai novērstu Covid-19 krīzes smago sociālekonomisko ietekmi. Tie palīdzēs dalībvalstīm segt izmaksas, kas ir saistītas ar valstu saīsināta darbalaika shēmu finansēšanu un citiem līdzīgiem pasākumiem, tostarp pašnodarbinātām personām, kā arī dažiem ar veselību saistītiem pasākumiem. Šie pasākumi palīdzēja aizsargāt nodarbinātību un atbalstīt ienākumus Covid-19 pandēmijas laikā.
EK priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā Valdis Dombrovskis, cildinot SURE, stāsta: «Palīdzot cilvēkiem un uzņēmumiem un saglabājot daudzus miljonus darbvietu, lai aizsargātu ienākumus, tā patiešām apliecināja savu vērtību Eiropas ekonomikas atveseļošanā no pandēmijas sekām. Ir veikts pēdējais maksājums, un SURE joprojām ir izcils ES solidaritātes piemērs, kas pierāda ES spēju veikt ātru un izlēmīgu rīcību, lai sniegtu palīdzību tad, kad tas ir visvairāk vajadzīgs.»
Lasiet arī: EK piešķir Latvijai 7,8 miljonus eiro Ukrainas bēgļu uzņemšanai