bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Eksperti: kļūstam par savas valsts ekonomisko procesu noteicējiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIzziņotais 2.ceturkšņa IKP gada pieauguma ātrais novērtējums (+5,3%) ir augstāks par vidējo prognozi, kas bija ap 4,5%. Tomēr daudz svarīgāka par IKP skaitļiem ir sajūta, ka pakāpeniski kļūstam savas valsts ekonomisko procesu noteicēji, uzsvēra DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Sagaidāms, ka sākotnējais IKP pieauguma vērtējums vēl tiks paaugstināts, pienākot statistiskas datiem par procesiem, par kuriem šobrīd var gūt priekšstatu ar neformālām metodēm. Tas var notikt septembrī un var notikt arī vēlāk. DnB NORD bankas prognoze par IKP pieaugumu gada griezumā 2.ceturksnī bija 6%, un tā tiek saglabāta.

Ievērojot, ka gandrīz neizbēgama ir arī 1.ceturksnī notikušā ekonomikas pieauguma (šobrīd: 3,5% gada griezumā) pārvērtēšana uz augšu un vēl vismaz 3.ceturkšņa rezultātus pat pie nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem pamatā vēl noteiks šobrīd uzņemtā izaugsmes tempa inerce, ticamākais IKP pieauguma temps šogad kopumā ir ap 5%.

Daudz svarīgāka par IKP skaitļiem ir sajūta, ka spējam īstenot sistemātiskus ilgtermiņa plānus, kuri sasniedz iecerētos mērķus. Uzlabojas makro rādītāji, pieaug veiksmīgu uzņēmēju skaits, kuri ir sajutuši veiksmes garšu un ieguvuši naudas resursus tālākai attīstībai. Līdzšinējais ekonomiskās politikas kurss, ko nosaka nepatīkamas dilemmas un ko veido arī atsevišķi lēmumi, kas paši par sevi nebūtu vēlami, savā kopumā tomēr dod labākos iespējamos rezultātus reālajā dzīvē.

Šī sajūta ir īpaši svarīga šobrīd, pasaules ekonomikai visnotaļ bīstamā brīdī. Aizvadītās nedēļas laikā makroekonomikas ziņās nav bijis lielu nepatīkamu pārsteigumu, taču investoru psiholoģijas virzītie tirgus kritumi var būt reālās ekonomikas dinamiku ietekmējošs faktors. Daudzu subjektīvu viedokļu summa ekonomikā ir objektīvs fakts, un atkārtotas recesijas riski ASV un Rietumeiropā pieaug.

Ja vien nepiepildīsies paši dramatiskākie globālie scenāriji, mums šī gada nogalē un nākamgad draud izaugsmes palēnināšanās, nevis atkārtota recesija. Citiem vārdiem, ja Eiropā un ASV saglabāsies neliels ekonomikas pieaugums: 1 – 2% gadā, mums izaugsme saglabāsies pašreizējā tempā, ap 5% vai nedaudz vairāk. Ja Eiropā un ASV būs mērena recesija, mums tomēr saglabāsies neliela izaugsme.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norāda, ka pazīmes un fragmentāra informācija liecināja, ka otrajā ceturksnī ekonomikas attīstības tempi būs pārliecinošāki par gada pirmajos trijos mēnešos uzrādītajiem. Ātrais IKP novērtējums liecina, ka ekonomika ceturkšņa laikā ir pieaugusi par 2,2%, bet gada laikā par 5,3%. Kā potenciālais nozīmīgākais izaugsmes virzītājspēks joprojām ir rūpniecība un eksports. Lai arī mazumtirdzniecībā aktivitāte cēlusies nepārliecinoši, ceļot kopējo aktivitāti tirdzniecībā, auto tirdzniecība piedzīvo bumu. Pārliecinoša izaugsme vērojama tūrisma jomā. Arī tranzīta nozare ziņo par labiem 2. ceturkšņa rezultātiem. Sagaidāms, ka ne tik labi būs gājis būvniecības nozarē, kur situācija saglabāsies saspringta ar tālākos periodos. Otrā ceturkšņa izaugsme izlīdzina pirmā ceturkšņa nepārliecinošo sniegumu, kuru uz leju pavilka nodokļu pārmaksas atgriešana.

Trešajā ceturksnī varam sagaidīt līdzvērtīgu aktivitātes kāpumu, kurā lielu lomu saglabās orientēšanās uz eksportu, ko balstīs lēna iekšējā patēriņa kāpums. Tomēr ceturtā ceturkšņa veikumu vēl, iespējams, koriģēs iesākušās pasaules viļņošanās tālākā evolūcija, kā arī notikumi pašmāju politiskajā arēnā.

Tomēr varam sagaidīt, ka šā gada izaugsme varētu arī pārsniegt pašreizējās prognozes. SEB bankas prognoze šim gadam ir 4% pieaugums. Arī tālāka termiņa attīstības vērtējumi lielā mērā balstās pasaules ekonomikas iespējamās attīstības scenārijos. Prasmīgi apgūstot ES fondus, stiprinot konkurētspēju un īstenojot reformas, uzņemtais pieauguma temps varētu arī nedaudz pieaugt. Lai arī ekonomika saglabā izaugsmi, būtiski būs noregulēt nodokļu sistēmu, kas veicinātu iesākušās tendences saglabāšanos un izpaustos tālākā nodarbinātības pieaugumā. Tāpat IKP pieaugums nav garants vispārējai labklājības augšupejai. Valdības uzdevums ir pievērsties nevienlīdzības mazināšanai, kā arī, lai IKP izaugsme balstītos kvalitatīvā ekonomikas attīstībā.


Pievienot komentāru

Zaļā pārvietošanās ikdienā

Latvija ir viena no zaļākajām valstīm pasaulē pateicoties mežiem, kas sedz vairāk nekā pusi valsts teritorijas. Vai mēs esam arī viena no zaļākajām valstīm pasaulē, pateicoties mūsu domāšanai un dzīvesstilam? Latvijā, it īpaši Rīgā un citās lielajās pilsētās arvien aktuālāks kļūst temats par «zaļo pārvietošanos».

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt.

ES paraksta bloka lielāko brīvās tirdzniecības līgumu ar Japānu

Eiropas Savienība un Japāna ir noslēgušas savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu, kas attieksies uz turpat trešo daļu no visas pasaules iekšzemes kopprodukta un 600 miljonu cilvēku ekonomisko aktivitāti.

VNĪ: Okupācijas muzeja būvuzraudzībai piedāvājumus iesnieguši vairāki pretendenti

VAS Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ atver iepirkumu un uzsāk vērtēšanu Okupācijas muzeja ēkas pārbūves, tai skaitā jaunas piebūves būvniecības uzraudzībai.

Vēl neskata likumprojektu, kas paredz eID kartes noteikšanu par obligātu dokumentu no 2023.gada

Valdība vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Latvijā piecos mēnešos importēts par 7% mazāk cigarešu nekā pirms gada

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos ievesti 1,828 miljardi cigarešu, kas ir par 7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Valsts ieņēmumu dienests Akcīzes preču pārvaldes apkopotā informācija.

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.