Lietuvā mājputnu novietnē konstatēta putnu gripa

Nelielā mājputnu novietnē Lietuvā konstatēts augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojums, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere. Divas nedēļas iepriekš arī Igaunījā kādā mājputnu novietnē konstatēta putnu gripa, atgādina PVD. 

Ņemot vērā gājputnu pavasara migrāciju un ar to saistītos putnu gripas riskus, PVD aicina Latvijas mājputnu turētājus stingri ievērot biodrošību un citus noteikumus. 

Lai nepieļautu putnu gripas izplatīšanos, mājputnu turētājiem ir jāorganizē putnu barošana un dzirdīšana mītnē vai norobežotā teritorija, lai novērstu savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem. Tāpat mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kas nonākušas kontaktā ar mājputniem jānodrošina daba vai maiņas apģērbs un apavi. 

Mājputnu dzirdīšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūs virszemes ūdenskrātuvēs. PVD uzsver, lai novērstu  tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus un nebrīvē turētus ūdensputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.

PVD arī iesaka šajā laikā mājputnus nelaist ārā brīvi pastaigāties, lai nepieļautu to inficēšanos ar putnu gripu. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm.

Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Iedzīvotāji var ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, it īpaši – ūdensputniem zvanot uz PVD uzticības tālruni vai sazinoties ar tuvāko PVD pārvaldi. 

Lasiet arī: Krievijas valdība liek amatpersonām atbrīvoties no iPhone viedtālruņiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas