Saulgriežu tradīcijas no Aļaskas līdz Tasmanijai

Saulgrieži ir tūkstošiem gadu senu, noslēpumainu tradīciju un mītisku rituālu apvīti svētki, kas joprojām tiek atzīmēti teju visos pasaules kontinentos – no Eiropas līdz pat Austrālijai un Latīņamerikai, vēsta kanāls National Geographic.

Gada visgarāko dienu un nakti ar īpašiem rituāliem sagaida, un aizvada daudz tautu. Piemēram, Lietuvā un Igaunijā, kā arī skandināvu valstīs – Zviedrijā, Somijā, Dānijā un Norvēģijā – līdzīgi kā pie mums šie svētki tiek svinēti pagānu tradīcijās: ar ugunskuriem, dejām un nakts peldēm.

Taču arī citviet pasaulē ar vērienu svin saulgriežus un atkarībā no puslodes vasaras vai ziemas sākšanos.

Proti,

dienā, kad mūsu puslodē, svin vasaras saulgriežus, cita pasaules malā – ziemas saulgriežus.

Jāpiebilst, ka pēc Saules kalendāra vasaras saulgrieži ir 21. jūnijā, kad sākas astronomiskā vasara. Gadu gaitā ir notikusi nobīde, un

Latvijā saulgriežu svinēšana “saplūda” ar Jāņa Kristītāja dienu, kuru baznīca atzīmē 23.- 24. jūnijā.

Aļaskā dedzina ugunskurus un rīko festivālus

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Aļaskas štata iedzīvotāji svin vasaras saulgriežus gan pēc vietējo pamatiedzīvotāju, gan pēc mums ierastajām pagānu tradīcijām.

Piemēram, vairākās Aļaskas pilsētās, tostarp arī iedzīvotāju skaita lielākajā Fērbenksā, atzīmējot saulgriežus,

24. jūnijā notiek vērienīgs Midnight Sun Festival jeb Pusnakts saules festivāls.

Pasākums norisinās visu diennakti ar koncertiem, dejam, sporta sacensībām, kā arī tirdziņiem un ugunskuru kurināšanu.

Savukārt daļa Aļaskas iedzīvotāji godina pagānu tradīcijas, svin saulgriežus ar rituāliem, kas ir līdzīgi latviešu Jāņiem.

Viens no populārākajiem rituāliem ir ugunskura dedzināšana.

Cilvēki pulcējas pie liela ugunskura, dzied dziesmas, spēlē mūziku un priecājas par saules klātbūtni arī naktī.

Ņujorkā sagaida saulgriežus uz jogas paklāja

Ņujorkas Taimskvērs ir pazīstams kā “pasaules krustceles”- tas ir viens no pasaulē populārākajiem tūrisma objektiem. Katru gadu to apmeklē aptuveni 40 miljoni ceļotāju.

Šī ir arī vieta vērienīgākajām jogas festivālam, kas šajos “betona džungļos” norisinās jau 20 gadus, tieši vasaras saulgriežos.

Proti, katrs interesents ir aicināts ierasties Taimskvērā, nolikt paklājiņu un vienoties jogas praksē.

Ik gadu tūkstošiem cilvēku piedalās festivālā.

No rītausmas līdz krēslai pazīstamu instruktoru vadībā tiek organizētas dažādas nodarbības gan iesācējiem, gan pieredzējušiem jogas praktizētājiem.

Pasākuma pirmsākumi, meklējami 2003. gadā jūnijā, kad trīs cilvēki izlēma izritināt jogas paklājus Taimskvērā, lai saulgriežos sveiktu sauli. Divi no viņiem kļuva par šī ikgadējā festivāla rīkotājiem. Katru gadu šis pasākums pulcē arvien vairāk cilvēku un ir Ņujorkas kultūras dzīves neatņemama daļa.

Peru svin inku labākajās tradīcijās

Peru senās inku impērijas galvaspilsēta Kusko ziemas saulgriežus atzīmē ar krāšņo Inti Raymi festivālu, kas tradicionāli norisinās 24. jūnijā.

Inti Raymi tika svinēti vairāk nekā simts gadus, kopš 1412. gada, taču, sākot ar 1535. gadu, spāņu kolonisti un katoļu garīdznieki vietējiem iedzīvotājiem to aizliedza.

1944.gadā, pamatojoties uz senajos dokumentos atrodamiem aprakstiem, šo tradīciju atjaunoja, un kopš tā laika festivāls ik gadu norisinās apmēram divu kilometru attālumā no oriģinālas vietas.

Inti Raymi ik gadu apmeklē tūkstošiem tūristu no visas pasaules.

Festivālā notiek gājieni tradicionālās mūzikas un deju pavadībā, savukārt noslēgumā notiek grandiozā ceremonija, kurā godina seno inku saules dievu Inti.

Tasmanijā peldas kaili

Arī Tasmanijas salā īpatnējā veidā svin ziemas saulgriežus.

Katru gadu vairāk nekā tūkstotis pilnīgi kailu cilvēku vienlaikus dodas izpeldēties Derventas upē, tā veidā atzīmējot jaunā gadalaika iestāšanos.

Balstoties uz ticējumiem, pelde, kas atjauno garu un ķermeni, ik gadu  notiek mākslas un mūzikas festivāla Dark Mofo noslēdzošajā dienā.

Jāpiebilst, ka Tasmanijā jūnijā beigās gaisa temperatūrā rītausmā nepārsniedz trīs grādus pēc Celsija, bet ūdens temperatūra ir salīdzinoši augsta – ap 12 grādiem.

Brazīlijā rīko karnevālu

Brazīlijā teju visā valstī, it īpaši Ziemeļaustrumu un Ziemeļrietumu reģionos, tiek rīkots krāšņs karnevāls par godu Svētajam Huanam.

Šīs pasākums ir pazīstams arī kā Festa Junina jeb Jūnija svētki.

Svētki ir pagānu un kristīgo tradīciju savienojums. Brazīlijā  tie ienāca līdz ar portugāļu kolonizatoriem, kas šeit valdīja no 1500. līdz 1822. gadam. Jūnija svētkos tiek dejots, notiek krāšņas tērpu parādes, savukārt svētku kulminācijā pilsētas laukumā tiek uzstādīts ar ziediem greznots stabs un aizdegti ugunskuri.

Jūnija svētkos var mieloties ar dažādiem tradicionāliem ēdieniem, piemēram, saldo kukurūzas putru jeb canjica, nogaršot veselu ābolu cukurā glazūrā uz kociņa jeb maçã do amor vai iemalkot quentão jeb karstvīnu.

Pagānu tradīcijas dzīvas arī Kanādā

  1. jūnijā Kanādas

Kvebekas provincē atzīmē vasaras saulgriežus un godina franču kanādiešu svēto aizstāvi Žanu Baptistu jeb Jāni Kristītāju.

Svētku aizsākumi meklējami 1636. gadā, kad franču kanādieši atjaunoja seno gallu svinību tradīciju un sāka vasaras saulgriežos dedzināt ugunskurus.

Ikgadējais pagānu rituāls gadu gaitā tika apvienots ar Svētā Jāņa Kristītāja svētku svinēšanu. 1977. gadā toreizējais Kvebekas provinces premjers šo dienu atzina par oficiāliem svētkiem.

Kvebekas iedzīvotāji sāk svinēt saulgriežus jau iepriekšējā vakarā, 23. jūnijā, ar ugunskuriem, dejām un tradicionālo folkloras dziesmu dziedāšanu.

Lasiet arī: Pieci ieteikumi dodoties celojuma ar kemperi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas