bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 13.12.2019 | Vārda dienas: Lūcija, Veldze

Eksperts: siltinot padomju laika mājas var ietaupīt 50% apkures izmaksu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Siltinot bēniņus un mainot vai uzlabojot logu stiklojumu, padomju laiku mājās Latvijā varētu ietaupīt līdz pat 50% apkures izmaksu, intervijā biznesa portālam Nozare.lv teica latviešu izcelsmes energoefektivitātes konsultants Andrejs Ritums.

«Jādara tas, kas vismazāk izmaksā un dod vislielāko taupības atdevi. Tātad, pirmkārt, nepieciešams uzlabot logus. Otra lieta – siltināt bēniņus, ko var izdarīt, iepūšot akmens vati,» teica Ritums, kurš kopš 90.gadu vidus Stokholmā vada savu uzņēmumu Ritums Energy Consulting. Viņš ir bieži apmeklējis Latviju un sniedzis padomus vietējiem uzņēmumiem un organizācijām.

«Latvijā viss nepieciešamais ir pieejams un darba metodes ir aprakstītas ražotāju katalogos, tāpat kā Zviedrijā. Latvijā ieteicams ņemt siltināšanas materiālus, kas ražoti Zviedrijā vai Somijā, kur ir līdzīgs klimats,» uzskata Ritums.

Eksperts skaidro, ka lielākie siltuma zudumi notiek caur logiem. «Būtiskākie siltuma zudumi ēkās parasti ir no logiem. Pa logu zūd desmit reizes vairāk siltuma nekā caur sienu. Ja man prasa, kā Latvijā dzīvojamās ēkās var ietaupīt siltumu, es, pirmkārt, skatītos uz logiem, meklētu veidus, kā blīvēt logus vai ielikt papildu stiklu. To prot katrs stiklinieks,» sacīja Ritums.

Stokholmā dzīvojošais eksperts gan precīzi nezinot Latvijas logu un stiklošanas izmaksas, taču pieļāva, ka saprātīgi veikti darbi, kas mazina siltuma zudumus caur logiem, ar laiku atmaksātos, sevišķi, ja turpinās palielināties apkures izmaksas.

«Zviedrijā jauns trīsstiklu logs ar energostiklu maksā ap 4000 kronu (317,60 latiem) kvadrātmetrā. Bet nav jau jānomaina viss logs. Var atrast stiklinieku, kas nomaina vai papildina stiklus ar energostiklu. Tas maksātu trešo daļu no minētās cenas (100 latus),» skaidro Ritums.

Energostikls ir stikls, kas apstrādāts ar īpašu pārklājumu, kas mazina siltuma izstarošanu caur logu. «Der painteresēties par firmas Pilkington tā sauktajiem zema izstarojuma logu stikliem. Tie ir ar īpašu pārklājumu, kas novērš siltuma zudumus. Līdzīgus stiklus ražo arī citi Eiropas ražotāji,» sacīja Ritums.

«Trešā stikla pielikšana samazina siltuma zaudējumus par apmēram trešo daļu. Ja izmanto energostiklu, tas samazina zudumus uz pusi, par 50%. Tas, protams, ir dārgāks risinājums,» skaidroja eksperts.

Ritums sacīja, ka, cik viņš zinot, Latvijā namsaimnieki iespēju robežās cenšoties ieviest energotaupības pasākumus, taču atduroties pret finansēšanas grūtībām.

«Es zinu, ka tas ir darīts vairākās vietās. Ir vairāki desmiti projektu. Zinu par tādiem Cēsīs, Jelgavā, Liepājā un citās vietās. Bet tie ir paraugprojekti, kas saņēmuši Eiropas Savienības naudu. Lielos apmēros šie taupības paņēmieni vēl nav ieviesti. Tas tādēļ, ka ir grūti namu īpašniekiem iestāstīt, kā to finansēt. Cilvēkiem grūti saprast, ka jāmaksā par to, ko atpakaļ saņems tikai piecu vai septiņu gadu laikā,» norādīja Ritums.


Pievienot komentāru

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.

Kariņš izveido darba grupu Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ceturtdien, 12.decembrī, izdevis rīkojumu par darba grupas izveidi satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadībā Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.

Latvija oktobrī starp 11 ES valstīm ar rūpniecības produkcijas apmēra kāpumu

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada oktobrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 3%, tai esot starp 11 valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Krievija izraida vācu diplomātus, atbildot uz Vācijas rīcību pēc Berlīnes slepkavības

Krievija lūgusi diviem Vācijas vēstniecības darbiniekiem pamest valsti. Šis ir atbildes solis uz Vācijas lēmumu saistībā ar kāda Gruzijas pilsoņa slepkavību pasludināt divus Krievijas diplomātus par valstī nevēlamām personām.

Gada nogales brīvdienās strādās atsevišķas pasta nodaļas; pensijas izmaksās agrāk

Gada nogales svētkos 24., 25., 26. un 31.decembrī strādās atsevišķas pasta nodaļas lielākajos tirdzniecības centros.

Veinstīna Holivudas seksuālas izmantošanas sāgā piedāvā kompensēt 25 milj. dolārus

ASV kinoindustrijas skandālā par virkni iespējamu seksuālas izmantošanas gadījumu kinoproducents Hārvijs Veinstīns (Harvey Weinstein) izteicis piedāvājumu panākt pirmstiesas vienošanos ar vairāk nekā 30 sievietēm apmaiņā pret 25 miljonu ASV dolāru lielu sāpju naudu.

Arī Rīgas brīvosta un Liepājas SEZ izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas

Rīgas brīvosta un Liepājas Speciālā ekonomiskā zona izstāsies no smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga vadītās Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kas pakļauta ASV sankcijām.

Jāpanāk, lai Lemberga ietekme Ventspils brīvostā tiek pārtraukta, tā banku uzraugi

Sankciju mērķis nav paralizēt uzņēmumu darbību, bet gan saprast, vai caur tiem tiek veikti darījumi, ko ietekmē sankcionētā persona – Aivars Lembergs.

Saeimas Budžeta komisija noraida iedzīvotāju aicinājumu atlikt partiju finansējuma palielināšanu

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vairākums noraidījis vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstīto iniciatīvu par būtiskas partiju finansējuma palielināšanas atlikšanu.

Atklāj Igaunijas-Somijas gāzes starpsavienojumu

Igaunija un Somija svinīgi atklājušas gāzes starpsavienojumu Balticconnector, kas iezīmē nogriezni desmit gadus ilgā reģiona enerģētikas tirgus attīstībā.

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstījusi likumprojektus, ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās.

Jaunais Latvijas Bankas prezidents – Mārtiņš Kazāks

Saeima ceturtdien, 12.decembrī, Latvijas Bankas prezidenta amatā apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku.

Izraēla ceļā uz trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā

Izraēlā turpinās ieilgusi politiskā krīze. Knesets sācis virzību uz parlamenta atlaišanu un trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā pēc tam, kad neviena politiskā partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju.

Kas ir ASV sankcijām pakļautā Ventspils Attīstības aģentūra, un ko darīs tās biedri?

Starp VAA biedriem ir vairākas Ventspils pašvaldības kapitālsabiedrības, kuras šai biedrībai gadiem ilgi maksājušas bagātīgus meslus.

EK paraksta fon der Leienas Eiropas zaļo kursu uz klimatneitralitāti

Eiropas Komisijas locekļi ir parakstījuši jaunās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvāto politisko stratēģiju Eiropas zaļo kursu, kas paredz līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti, tomēr lemšana par to ir dalībvalstu ziņā.

Autoceļi apledojuši galvenokārt Vidzemē un Zemgalē

Zemgalē un Vidzemē 12.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Papīra izmantošana rēķiniem saglabāsies vēl vismaz desmit gadus

Papīra izmantošana rēķinu saņemšanai Latvijā saglabāsies vēl vismaz desmit gadus, prognozē finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu uzņēmuma AS Fitek vadītājs Latvijā Edgars Strazds.

SIF padomē saplēšas par NVO atbalsta prioritātēm

Lai arī Sabiedrības integrācijas fonda padomē puses ir sastrīdējušās par Nevalstisko organizāciju fonda prioritātēm, konkursu, lai NVO varētu sākt apgūt tām atvēlētos līdzekļus, varētu izdoties izsludināt vēl šogad.

Grēta Tunberga kļūst par The Time gada cilvēku

Zviedru klimata glābšanas aktīviste Grēta Tunberga atzīta par amerikāņu žurnāla The Time gada cilvēku.

No Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājas lidosta Rīga, LDz un Baltijas ekspresis

VAS Latvijas dzelzceļš un VAS Starptautiskā lidosta «Rīga» izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kuru vada ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs.

Somija, noslēdzot prezidentūru, piedāvā bezmaksas mākslīgā intelekta kursu

Somija izvēlējusies noslēgt tās prezidentūru Eiropas Savienībā, piedāvājot visiem ES pilsoņiem bezmaksas iziet tiešsaistes mācību kursu par mākslīgo intelektu.

Linkaits: Lai arī Ventspils brīvostas konti ir slēgti, saimnieciskā darbība ostā turpinās

Lūgts vērtēt aktuālo situāciju Ventspils brīvostā, ministrs norādīja, ka visi Ventspils brīvostas konti ir slēgti, vienlaikus saimnieciskā darbība ostā turpinās – kravas tiek vestas, kuģi ienāk un iziet no ostas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!