bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

Parex boss: ja nauda tiks atgūta, darbiniekiem jāsaņem prēmijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+6 vērtējums, 6 balsojumi)

Kristofers Džons Gviljams

Parex bankas darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, ja bankai izdosies atgūt lielu daļu valsts ieguldītās naudas, intervijā BNN.LV norāda Parex bankas jaunais vadītājs Kristofers Džons Gviljams (Christopher John Gwilliam).

Viņš norāda, ka uzdevums atgūt vismaz daļu valsts ieguldītās naudas būs sarežģīts, savukārt atgūt visu naudu būs teju neiespējami, piebilstot, ka Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku, bet naudas atgūšanas institūciju.

K. Gviljams atstāj paliekošu iespaidu – dzīvespriecīgs un darba pārņemts vienlaikus.

Pirmais mēnesis Latvijā…kādas atziņas gūtas? Kādi iespaidi par Latviju?

Jūtos šeit ļoti labi. Godīgi jāatzīstas, ka es pirms tam par Latviju daudz nezināju. Tomēr lasījis biju, jo mani interesē Eiropas vēsture un tās veidošanās kopumā. Jums ir ļoti skaists klimats. Vienīgi, kad ierados Latvijā, tad bija pārāk karsts (jūlijā). Es nevaru sagaidīt, kad sāksies dziļa un barga ziema. Man patīk sniegs un aukstums. Mīlu arī vētras.

Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.

Vēl runājot par Latviju – ir redzams un jūtams, ka jums ir bijusi recesija. Tomēr man ir radies iespaids, ka situācija strauji uzlabojas. Kaut vai mazs piemērs – sastrēgumi uz tilta kļūst krietni lielāki (Parex galvenais ofiss atrodas pie Vanšu tilta).

Izklausās, ka jums patīk izaicinājumi. Vai Parex banka ir izaicinājums? Kāpēc jūs nolēmāt šeit strādāt?

Parex banka pilnīgi noteikti man ir izaicinājums. Es izbaudu izaicinājumus. Iespējams, šis ir viens no lielākajiem izaicinājumiem kāds man jebkad ir bijis. Es nekad neesmu strādājis par investīciju baņķieri klasiskā izpratnē. Līdz ar to es, piemēram, nekad neesmu bijis sajūsmā par darba veikšanu prēmiju un piemaksu dēļ. Neuzskatīju to par labu sistēmu finanšu pasaulē. Es vienmēr esmu bijis ieinteresēts paveikt savu darbu, nevis tiekties pēc piemaksām, kas bija tik ļoti populāri finanšu pasaulē. Es savulaik ar saviem kolēģiem pat strīdējos par baņķieru darba specifiku. Biju pārliecināts, ka baņķieriem nevajadzētu maksāt prēmijas un piemaksas.

Baņķieru specifika ir tāda, ka darbs jāpaveic cik vien labi viņi to spēj – nevis piemaksu dēļ, bet pienākuma dēļ. Un ja viņi to paveiks, tad viņiem attiecīgi tas atspoguļosies darba algā. Bet nevis ar prēmijām, jo šāda sistēma sabojāja finanšu pasauli un tirgu. Par to pilnībā vēl nesen varēja pārliecināties visa pasaule – ar ko cilvēki riskēja un kā spekulēja, lai tiktu pie šīm piemaksām un cik ļoti greizi viss galu galā izvērtās.

Tātad jūs esat pret piemaksām un Parex bankā jūs piemaksas vai prēmijas par noteiktu mērķu izpildīšanu nesaņemsiet?

Es neteicu, ka esmu pret piemaksām vispār! Es teicu, ka savulaik biju pret piemaksām finanšu pasaulē spekulatīvo darījumu kontekstā. Es uzskatu – ja cilvēks paveic ļoti grūtu uzdevumu un sasniedz sarežģītus mērķus, tad viņš ir pelnījis prēmijas. Prēmijas par spekulatīviem darījumiem ir pavisam kas cits. Ja reiz esam skāruši šo tēmu: mums Parex ir jāpaveic liels un sarežģīts darbs. Un ja mēs sasniegsim labus rezultātus – atgūsim lielu daļu nodokļu maksātāju naudas, tad darbinieki ir pelnījuši prēmijas. Tas, protams, ir ļoti jūtīgs jautājums, un mans personīgais skatījums. Tas vēl ļoti rūpīgi jāpēta. Šis jautājums nav pilnībā pat izrunāts, nemaz nerunājot par to, ka nav vēl panāktas jebkādas vienošanās par prēmijām. Tomēr es stingri ieteiktu, ka Parex darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, gadījumā ja izdosies paveikt šo ārkārtīgi sarežģīto uzdevumu ¬ atgūt lielāko daļu valsts naudas. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad, protams, ka nekādas prēmijas nepienākas. Esmu drošs, ka būs ļoti grūti pārliecināt valdību, ka darbinieki ir pelnījuši prēmijas, ja tiktu paveikts patiesi izcils darbs. Tomēr cilvēkiem ir jāsaprot, ka būs ļoti grūti atgūt Parex naudu. Tas būtu teju brīnums atgūt summu tuvu tai, kas ieguldīta. Tomēr, jo tuvāk būsim ieguldītajai summai, jo lielāks sasniegums tas būs. Un vēlreiz – nedomāju, ka šīs prēmijas tiks maksātas rīt. Tās būtu jāmaksā tikai tad, ja ir sasniegti attiecīgi rezultāti. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad nekādas prēmijas nepienākas.

Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku klasiskā izpratnē…

Tas tiesa. Viss, ko mēs šobrīd darām – krājam naudu valstij. Esam tāda kā naudas atgūšanas banka vai institūcija. Nezinu vai maz tā var teikt, bet tā tiešam ir, ka mēs neesam pilna servisa banka. Vienīgais «pakalpojums», ko mēs šobrīd sniedzam – mēģinām atgūt valsts naudu.

Kā vērtējat iespējamību atgūt valsts naudu? Esat jau dziļāk iepazinies ar situāciju….

Parex situācija ir ļoti nopietna. Tā ir banka ar ļoti daudziem sliktiem kredītiem un aktīviem. Ja mēs atgūsim kaut daļu no šīs naudas, tas būtu jau ļoti labs rezultāts. Ir maz ticams, ka mēs jebkad varēsim strādāt ar peļņu. Ja es runāju par panākumiem, tad es domāju, ka panākums jau būtu gūt maksimālu atdevi no aktīviem. Mēs darīsim visu iespējamo, lai ierobežotu zaudējumus, jo par peļņu šādā situācijā runāt būtu vairāk nekā pārspīlēti.

Kāds ir reālākais scenārijs – cik procentus ieguldītās naudas Parex varētu atgūt?

Esmu šeit jau mēnesi, tomēr šobrīd to nevaru pateikt. Tas ir nereāli. Esmu jau apskatījis daudzus aktīvus. Būs ļoti smagi jāstrādā, lai atgūtu vismaz daļu no šī naudas.

Kāpēc tieši jūs izvēlējās kā Parex vadītāju?

Man labpatiktos domāt, ka manas pieredzes un spēju dēļ. Acīmredzot atstāju pareizo iespaidu.

Latviešus vienmēr interesē algu jautājums? Kāds ir jūsu atalgojums Parex bankā?

Mani brīdināja, ka Latvijā tas vienmēr ir aktuāls jautājums, un ka tas tiks pacelts. (smaida). Šī informācija tiks publicēta, kad pienāks laiks – kad būsim pilnībā vienojušies un būs pilnīga skaidrība. Es varu pateikt, ka, pēc manām domām, man netiek maksāta nauda, ko es varētu saņemt Londonā, darot ko līdzīgu. Varu pat teikt, ka šo darbu pieņēmu nevis naudas dēļ, bet citu iemeslu dēļ. Pirmkārt, jau tāpēc, ka man bija sajūta, ka šis darbs ir kā radīts man. Atgriežoties pie jautājuma – esmu pārsteigts cik daudz informācijas var iegūt par privātpersonām un viņu ienākumiem Latvijā. Tas ir pat nedaudz dīvaini.

Vai savā darbā izjūtat spiedienu, ņemot vērā jūsu amata atbildību un arī politisko fonu?

Darbs pilnīgi noteikti ir un būs grūts. Ziniet, redzot visus šos procesus un fonu, es sāku domāt vai esmu prasījis pietiekami daudz (smejas).

Kas ir lielāki šķēršļi Parex bankai šobrīd?

Es domāju, ka tas nav nekāds noslēpums, ka Latvijā ļoti lēni darbojas tieslietu sistēma. Mēs par šīm lietām esam diskutējuši ar Tieslietu ministriju. Man ir grūti to izskaidrot, tomēr, iespējams, tiesnešiem nav attiecīgas pieredzes dažādos sarežģītos gadījumos.

Parex bankas gadījums nekad Latvijas vēsturē iepriekš nav noticis – vismaz ne šādā formā. Un ir daudz jauni procesi un regulējumi, kas jāievieš. Tas noteikti aizkavē un sarežģī naudas atgūšanas procesu. Bet tā nav domāta kā kritika tiesnešiem – vienkārši ir jāpārskata visa sistēma un vajadzīga attiecīga pieredze atbildīgajām personām un institūcijām.

Kādi ir Parex bankas pozitīvie aspekti? Kas varētu palīdzēt jums paveikt nospraustos mērķus un uzdevumus?

Cilvēki! Mums ir ļoti laba komanda. Izglītoti un motivēti darbinieki, ar zināšanām finansēs. Tāpat mums arvien ir labas darba attiecības ar to «otru banku», jeb «labo banku» (Citadele). Pagaidām mums jāpaļaujas uz viņiem attiecībā uz IT servisus u.c. pakalpojumiem. Runājot par darbiniekiem – mums vēl jāpiestrādā pie darbinieku domāšanas veida un filozofijas – no klasiskās bankas darbiniekiem, viņiem jākļūst par finanšu ekspertiem naudas atgūšanā. Tas vēl prasīs kādu laiku.


Pievienot komentāru

 1. Picaso teica:

  viņš nav biki saspiedis galvu :)

  +1 0 -1 0

 2. Kārlis K. teica:

  Pilnīgi piekrītu Gviljamsam! Ja darbinieki paveic labu darbu tad ir pelnījuši prēmijas!!! Jebkurā uzņēmumā – arī PAREX!

  +1 0 -1 0

 3. Kārlis K. teica:

  Un vispār atstāj tāda patīkama cilvēka iespaidu intervijā! ļoti dzīvīgs un jautrs! Vairāk tādu interviju!!!!

  +1 0 -1 0

 4. Siemite teica:

  Kukū džekiņš.

  +1 0 -1 0

 5. Anda teica:

  Pozitiivi domaajoshs cilveeks!
  Paldies par interesanto interviju!

  +1 0 -1 0

 6. oskars teica:

  Cerams būs vēl!!!

  +1 0 -1 0

 7. L.R teica:

  Nekādu prēmiju, kamēr MANA nauda nav atgūta par visiem 100%!

  +1 0 -1 0

 8. pensionārs teica:

  …”Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.”…ja es būtu Parex priekšnieks man arī tas, ka ar tiem balkonu dzīvokļiem pašvaki baigi grieztu kaulā.

  +1 0 -1 0

 9. Zed teica:

  Stulbais augļotāju kantoris.

  Lai onkulis bildē ņem lāpstu un iet uz kūdras purva atgūt tautas naudu.

  +1 0 -1 0

 10. zeno teica:

  nu onkulis bildē ir algots darbinieks kuram ir iedota pamatīga kaudze s… kuri tagad jāpārlāpsto un jācenšas pie reizes vēl zeltu tā visa izspiest. cik esmu ievērojis proces nav no tiem vieglākajiem un jautrākajiem.

  +1 0 -1 0

 11. neticiga teica:

  divaina tauta – latviesi. ja nekas netiek darits, lai naudu atgutu- slikti, ja kads to gatavs darit- atkal slikti. padomajiet labak par to, ka nauda, kuru paradnieki ( ja, ja, tie pasi, kuri turpina braukt labas masinas un dzivot kanarijas) neatdod bankai, patiesiba ir musu- nodoklu maksataju nauda. un, par anglu onkuli runajot, i- vins nav korumpets ! un ne jau vins parexa valsts.t.i. nodoklu maksataju naudu sagaza.

  +1 0 -1 0

Šodien, 22.martā, tiesu izpildītāji bez maksas konsultēs par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.

Juglas vecais dzelzceļa tilts arī gaida rekonstrukciju; foto liecības

Jau ziņots, ka 4.marta pēcpusdienā sabrukušas Vanšu tilta kāpnes un tām klāt esošās metāla konstrukcijas, kas no Vanšu tilta ved lejā uz 11.novembra krastmalu. Tāpat arī Būvniecības valsts kontroles birojs secinājis, ka Zemitāna tiltam mitruma ietekmē varētu atdalīties betona elementi, līdzīgi kā tas notika uz Vanšu tilta. Pirms diviem gadiem portāls lsm.lv ziņoja: «VAS Latvenergo piedāvā izsolē pārdot Juglas veco dzelzceļa tiltu, kas uzņēmumam vairs nav vajadzīgs. Rīgas domei gan pagaidām neesot plānu pirkt šo tiltu.»

Par 60% pieaug airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits

Pērn Latvijas lidsabiedrības airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits pieaudzis par 60%, salīdzinot ar 2016.gadu. Savukārt biļešu rezervāciju īpatsvars, kas veiktas tieši no mobilajām ierīcēm, pieaudzis par 30%.

Pētījums: Latvijā pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš

Latvijā nepārtraukti pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš, liecina 2017.gada Euromonitor dati. Eksperti to skaidro ar intensīvāku sabiedrības pievēršanos aktīvam dzīvesveidam un sportam, kā arī vēlmi saglabāt veselību.

Plāno atvieglot prasības jaunu augļu koku un ogulāju šķirņu ieviešanā

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanas noteikumos un grozījumu projektu augļu koku un ogulāju pavairošanas materiāla aprites noteikumos.

Facebook atvainojas par pieļauto 50 miljonu lietotāju datu izmantošanu politiskajiem mērķiem

Facebook izpilddirektors Marks Cukerbergs atzinis, ka populārā sociālā tīklā uzturētāji pieļāvuši kļūdas, kas ļāvušas aptuveni 50 miljoniem lietotāju datu nonākt politisku konsultāciju uzņēmuma rīcībā.

Arvien vairāk skolu izvēlas diagnosticējošo darbu dabaszinībās kārtot tiešsaistē

Šī gada 6.martā iespēju diagnosticējošo darbu dabaszinībās 6.klasei kārtot tiešsaistē izglītības portālā Uzdevumi.lv izmantoja 234 skolas visā Latvijā, un kopumā digitālā formātā darbu aizvadīja 7 674 skolēni jeb 44% no Latvijas sestklasniekiem, vēsta portāla pārstāvji.

Tiesībsargs: Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā saistītas ar finanšu trūkumu

Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā ir saistītas ar finanšu trūkumu, jo nav iespējams kvalitatīvi izdarīt darbu ar atvēlētajiem resursiem, un tā ir atbildīgās ministrijas un valdības kopumā atbildība, Latvijas Radio norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Biržu indeksi un ASV dolāra vērtība krītas, naftas cenas pieaug

ASV biržu indeksi un ASV dolāra vērtība trešdien kritās pēc tam, kad ASV centrālā banka – Federālā rezervju sistēma – nolēma paaugstināt bāzes procentlikmi, bet lika saprast, ka nepaātrinās tempu jaunām procentlikmju paaugstināšanām šogad.

Francijas eksprezidents Sarkozī kļūst par aizdomās turēto

Francijā tās bijušais prezidents Nikolā Sarkozī nosaukts kā aizdomās turētais oficiālā izmeklēšanā par iespējamu nelikumīgu priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu, Lībijas valsts naudas līdzekļu piesavināšanos un pasīvu korupciju.

Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu

Mandātu nolikušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas vietu ieņēmušais Miroslavs Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu.

Uz kurām Rīgas ūdenstilpēm vēl drīkst atrasties?

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no ceturtdienas, 22.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

RD komiteja atbalsta pašvaldības budžeta izdevumu palielināšanu par 42,38 milj. eiro

Pēc Finanšu departamenta ierosinājuma, pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta ieņēmumu prognoze tiek palielināta par 1,66 miljoniem eiro. Tikmēr pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta izdevumu apjoms tiek palielināts par 42,377 milj. eiro.

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Lasītākie

Komentētākie