bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 14.12.2017 | Vārda dienas: Gaisma, Auseklis

Parex boss: ja nauda tiks atgūta, darbiniekiem jāsaņem prēmijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+6 vērtējums, 6 balsojumi)

Kristofers Džons Gviljams

Parex bankas darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, ja bankai izdosies atgūt lielu daļu valsts ieguldītās naudas, intervijā BNN.LV norāda Parex bankas jaunais vadītājs Kristofers Džons Gviljams (Christopher John Gwilliam).

Viņš norāda, ka uzdevums atgūt vismaz daļu valsts ieguldītās naudas būs sarežģīts, savukārt atgūt visu naudu būs teju neiespējami, piebilstot, ka Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku, bet naudas atgūšanas institūciju.

K. Gviljams atstāj paliekošu iespaidu – dzīvespriecīgs un darba pārņemts vienlaikus.

Pirmais mēnesis Latvijā…kādas atziņas gūtas? Kādi iespaidi par Latviju?

Jūtos šeit ļoti labi. Godīgi jāatzīstas, ka es pirms tam par Latviju daudz nezināju. Tomēr lasījis biju, jo mani interesē Eiropas vēsture un tās veidošanās kopumā. Jums ir ļoti skaists klimats. Vienīgi, kad ierados Latvijā, tad bija pārāk karsts (jūlijā). Es nevaru sagaidīt, kad sāksies dziļa un barga ziema. Man patīk sniegs un aukstums. Mīlu arī vētras.

Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.

Vēl runājot par Latviju – ir redzams un jūtams, ka jums ir bijusi recesija. Tomēr man ir radies iespaids, ka situācija strauji uzlabojas. Kaut vai mazs piemērs – sastrēgumi uz tilta kļūst krietni lielāki (Parex galvenais ofiss atrodas pie Vanšu tilta).

Izklausās, ka jums patīk izaicinājumi. Vai Parex banka ir izaicinājums? Kāpēc jūs nolēmāt šeit strādāt?

Parex banka pilnīgi noteikti man ir izaicinājums. Es izbaudu izaicinājumus. Iespējams, šis ir viens no lielākajiem izaicinājumiem kāds man jebkad ir bijis. Es nekad neesmu strādājis par investīciju baņķieri klasiskā izpratnē. Līdz ar to es, piemēram, nekad neesmu bijis sajūsmā par darba veikšanu prēmiju un piemaksu dēļ. Neuzskatīju to par labu sistēmu finanšu pasaulē. Es vienmēr esmu bijis ieinteresēts paveikt savu darbu, nevis tiekties pēc piemaksām, kas bija tik ļoti populāri finanšu pasaulē. Es savulaik ar saviem kolēģiem pat strīdējos par baņķieru darba specifiku. Biju pārliecināts, ka baņķieriem nevajadzētu maksāt prēmijas un piemaksas.

Baņķieru specifika ir tāda, ka darbs jāpaveic cik vien labi viņi to spēj – nevis piemaksu dēļ, bet pienākuma dēļ. Un ja viņi to paveiks, tad viņiem attiecīgi tas atspoguļosies darba algā. Bet nevis ar prēmijām, jo šāda sistēma sabojāja finanšu pasauli un tirgu. Par to pilnībā vēl nesen varēja pārliecināties visa pasaule – ar ko cilvēki riskēja un kā spekulēja, lai tiktu pie šīm piemaksām un cik ļoti greizi viss galu galā izvērtās.

Tātad jūs esat pret piemaksām un Parex bankā jūs piemaksas vai prēmijas par noteiktu mērķu izpildīšanu nesaņemsiet?

Es neteicu, ka esmu pret piemaksām vispār! Es teicu, ka savulaik biju pret piemaksām finanšu pasaulē spekulatīvo darījumu kontekstā. Es uzskatu – ja cilvēks paveic ļoti grūtu uzdevumu un sasniedz sarežģītus mērķus, tad viņš ir pelnījis prēmijas. Prēmijas par spekulatīviem darījumiem ir pavisam kas cits. Ja reiz esam skāruši šo tēmu: mums Parex ir jāpaveic liels un sarežģīts darbs. Un ja mēs sasniegsim labus rezultātus – atgūsim lielu daļu nodokļu maksātāju naudas, tad darbinieki ir pelnījuši prēmijas. Tas, protams, ir ļoti jūtīgs jautājums, un mans personīgais skatījums. Tas vēl ļoti rūpīgi jāpēta. Šis jautājums nav pilnībā pat izrunāts, nemaz nerunājot par to, ka nav vēl panāktas jebkādas vienošanās par prēmijām. Tomēr es stingri ieteiktu, ka Parex darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, gadījumā ja izdosies paveikt šo ārkārtīgi sarežģīto uzdevumu ¬ atgūt lielāko daļu valsts naudas. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad, protams, ka nekādas prēmijas nepienākas. Esmu drošs, ka būs ļoti grūti pārliecināt valdību, ka darbinieki ir pelnījuši prēmijas, ja tiktu paveikts patiesi izcils darbs. Tomēr cilvēkiem ir jāsaprot, ka būs ļoti grūti atgūt Parex naudu. Tas būtu teju brīnums atgūt summu tuvu tai, kas ieguldīta. Tomēr, jo tuvāk būsim ieguldītajai summai, jo lielāks sasniegums tas būs. Un vēlreiz – nedomāju, ka šīs prēmijas tiks maksātas rīt. Tās būtu jāmaksā tikai tad, ja ir sasniegti attiecīgi rezultāti. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad nekādas prēmijas nepienākas.

Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku klasiskā izpratnē…

Tas tiesa. Viss, ko mēs šobrīd darām – krājam naudu valstij. Esam tāda kā naudas atgūšanas banka vai institūcija. Nezinu vai maz tā var teikt, bet tā tiešam ir, ka mēs neesam pilna servisa banka. Vienīgais «pakalpojums», ko mēs šobrīd sniedzam – mēģinām atgūt valsts naudu.

Kā vērtējat iespējamību atgūt valsts naudu? Esat jau dziļāk iepazinies ar situāciju….

Parex situācija ir ļoti nopietna. Tā ir banka ar ļoti daudziem sliktiem kredītiem un aktīviem. Ja mēs atgūsim kaut daļu no šīs naudas, tas būtu jau ļoti labs rezultāts. Ir maz ticams, ka mēs jebkad varēsim strādāt ar peļņu. Ja es runāju par panākumiem, tad es domāju, ka panākums jau būtu gūt maksimālu atdevi no aktīviem. Mēs darīsim visu iespējamo, lai ierobežotu zaudējumus, jo par peļņu šādā situācijā runāt būtu vairāk nekā pārspīlēti.

Kāds ir reālākais scenārijs – cik procentus ieguldītās naudas Parex varētu atgūt?

Esmu šeit jau mēnesi, tomēr šobrīd to nevaru pateikt. Tas ir nereāli. Esmu jau apskatījis daudzus aktīvus. Būs ļoti smagi jāstrādā, lai atgūtu vismaz daļu no šī naudas.

Kāpēc tieši jūs izvēlējās kā Parex vadītāju?

Man labpatiktos domāt, ka manas pieredzes un spēju dēļ. Acīmredzot atstāju pareizo iespaidu.

Latviešus vienmēr interesē algu jautājums? Kāds ir jūsu atalgojums Parex bankā?

Mani brīdināja, ka Latvijā tas vienmēr ir aktuāls jautājums, un ka tas tiks pacelts. (smaida). Šī informācija tiks publicēta, kad pienāks laiks – kad būsim pilnībā vienojušies un būs pilnīga skaidrība. Es varu pateikt, ka, pēc manām domām, man netiek maksāta nauda, ko es varētu saņemt Londonā, darot ko līdzīgu. Varu pat teikt, ka šo darbu pieņēmu nevis naudas dēļ, bet citu iemeslu dēļ. Pirmkārt, jau tāpēc, ka man bija sajūta, ka šis darbs ir kā radīts man. Atgriežoties pie jautājuma – esmu pārsteigts cik daudz informācijas var iegūt par privātpersonām un viņu ienākumiem Latvijā. Tas ir pat nedaudz dīvaini.

Vai savā darbā izjūtat spiedienu, ņemot vērā jūsu amata atbildību un arī politisko fonu?

Darbs pilnīgi noteikti ir un būs grūts. Ziniet, redzot visus šos procesus un fonu, es sāku domāt vai esmu prasījis pietiekami daudz (smejas).

Kas ir lielāki šķēršļi Parex bankai šobrīd?

Es domāju, ka tas nav nekāds noslēpums, ka Latvijā ļoti lēni darbojas tieslietu sistēma. Mēs par šīm lietām esam diskutējuši ar Tieslietu ministriju. Man ir grūti to izskaidrot, tomēr, iespējams, tiesnešiem nav attiecīgas pieredzes dažādos sarežģītos gadījumos.

Parex bankas gadījums nekad Latvijas vēsturē iepriekš nav noticis – vismaz ne šādā formā. Un ir daudz jauni procesi un regulējumi, kas jāievieš. Tas noteikti aizkavē un sarežģī naudas atgūšanas procesu. Bet tā nav domāta kā kritika tiesnešiem – vienkārši ir jāpārskata visa sistēma un vajadzīga attiecīga pieredze atbildīgajām personām un institūcijām.

Kādi ir Parex bankas pozitīvie aspekti? Kas varētu palīdzēt jums paveikt nospraustos mērķus un uzdevumus?

Cilvēki! Mums ir ļoti laba komanda. Izglītoti un motivēti darbinieki, ar zināšanām finansēs. Tāpat mums arvien ir labas darba attiecības ar to «otru banku», jeb «labo banku» (Citadele). Pagaidām mums jāpaļaujas uz viņiem attiecībā uz IT servisus u.c. pakalpojumiem. Runājot par darbiniekiem – mums vēl jāpiestrādā pie darbinieku domāšanas veida un filozofijas – no klasiskās bankas darbiniekiem, viņiem jākļūst par finanšu ekspertiem naudas atgūšanā. Tas vēl prasīs kādu laiku.


Pievienot komentāru

 1. Picaso teica:

  viņš nav biki saspiedis galvu :)

  +1 0 -1 0

 2. Kārlis K. teica:

  Pilnīgi piekrītu Gviljamsam! Ja darbinieki paveic labu darbu tad ir pelnījuši prēmijas!!! Jebkurā uzņēmumā – arī PAREX!

  +1 0 -1 0

 3. Kārlis K. teica:

  Un vispār atstāj tāda patīkama cilvēka iespaidu intervijā! ļoti dzīvīgs un jautrs! Vairāk tādu interviju!!!!

  +1 0 -1 0

 4. Siemite teica:

  Kukū džekiņš.

  +1 0 -1 0

 5. Anda teica:

  Pozitiivi domaajoshs cilveeks!
  Paldies par interesanto interviju!

  +1 0 -1 0

 6. oskars teica:

  Cerams būs vēl!!!

  +1 0 -1 0

 7. L.R teica:

  Nekādu prēmiju, kamēr MANA nauda nav atgūta par visiem 100%!

  +1 0 -1 0

 8. pensionārs teica:

  …”Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.”…ja es būtu Parex priekšnieks man arī tas, ka ar tiem balkonu dzīvokļiem pašvaki baigi grieztu kaulā.

  +1 0 -1 0

 9. Zed teica:

  Stulbais augļotāju kantoris.

  Lai onkulis bildē ņem lāpstu un iet uz kūdras purva atgūt tautas naudu.

  +1 0 -1 0

 10. zeno teica:

  nu onkulis bildē ir algots darbinieks kuram ir iedota pamatīga kaudze s… kuri tagad jāpārlāpsto un jācenšas pie reizes vēl zeltu tā visa izspiest. cik esmu ievērojis proces nav no tiem vieglākajiem un jautrākajiem.

  +1 0 -1 0

 11. neticiga teica:

  divaina tauta – latviesi. ja nekas netiek darits, lai naudu atgutu- slikti, ja kads to gatavs darit- atkal slikti. padomajiet labak par to, ka nauda, kuru paradnieki ( ja, ja, tie pasi, kuri turpina braukt labas masinas un dzivot kanarijas) neatdod bankai, patiesiba ir musu- nodoklu maksataju nauda. un, par anglu onkuli runajot, i- vins nav korumpets ! un ne jau vins parexa valsts.t.i. nodoklu maksataju naudu sagaza.

  +1 0 -1 0

Latvija: Jāmazina patvēruma sistēmas ļaunprātīgas izmantošanas riski

Eiropas Savienības migrācijas un patvēruma politikā atbildības un solidaritātes principiem jābūt nesaraujami saistītiem, liecina Ārlietu ministrijas izstrādātā Latvijas pozīcija, kuru plānots paust trešdien, 14.decembra, Eiropadomē.

Mudina latviešu diasporām pievērst uzmanību bērnu strauji krītošām dzimtās valodas prasmēm

Eiropā mītošo latviešu bērnu un jauniešu vidū satraucoši strauji krītas dzimtās valodas prasmes - tas ir saistīts gan ar daudzvalodīgo apkārtējo vidi, gan faktu, ka vecāki neredz ieguvumus no latviešu valodas apgūšanas, tā, atklājot semināru ciklu Latviešu valoda pasaulē un manā ģimenē, norāda Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde Elīna Pinto.

Putina režīma sekmētāju sarakstā iekļauj arī Ždanoku

Viļņā decembra sākumā notikušajā ceturtajā Brīvās Krievijas forumā tika izveidots Krievijas prezidenta Vladimira Putina vārdā nosaukts saraksts ar cilvēkiem, kuri, kā uzskata tā sastādītāji, ir atbildīgi par tiesiski bēdīgo situāciju Krievijā, un šajā opozicionāru veidotajā sarakstā iekļauta arī Eiropas Parlamenta deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka.

Paplašinās elektronisko izsoļu vietnes iespējas; kas mainīsies?

Šobrīd katra valsts un pašvaldību iestāde, kā arī citi izsoļu rīkotāji organizē izsoles pēc atšķirīgiem noteikumiem. Sludinājumi netiek izvietoti vienuviet, bet visbiežāk katras iestādes mājas lapā, kas samazina iespēju, ka sabiedrība uzzina par šādas izsoles esamību, norāda Tiesu administrācija.

Aizdomās par dokumentu viltošanu rosina sākt kriminālvajāšanu Kr. Barona ielas remontā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nosūtījis Ģenerālprokuratūrai krimināllietas materiālus, rosinot sākt kriminālvajāšanu pret sešām personām par dokumentu viltošanu saistībā ar seguma atjaunošanu Rīgā, Krišjāņa Barona ielā.

FOTO: Kā Rīgas domē lemj par pašvaldības 2018.gada budžetu

Veidojot Rīgas domes budžetu 2018.gadam, aprēķināts, ka budžeta kopējie ieņēmumi būs 906,62 miljoni eiro. No tiem liekāko daļu - 702,66 miljonus eiro veidos nodokļu ieņēmumi, 145,10 miljonu apmērā - valsts budžeta transferti, 28,17 miljonu apmērā - budžeta iestāžu ieņēmumi un 23,53 miljonu apmērā - nenodokļu ieņēmumi, piemēram, nomas maksa, pašvaldības nodevas un citi ieņēmumi.

EP piekrīt ES pārejai uz britu izstāšanās sarunu otro posmu

Eiropas Parlamenta deputāti ar lielu balsu vairākumu devuši svarīgu piekrišanu, ka līdz šim panāktais Londonas un Eiropas Savienības sarunās par britu izstāšanos no bloka, ir pietiekams, lai abas puses pārietu pie nākamā sarunu posma.

Atbalsta ieceri OCTA likumā precizēt apdrošinātāja regresa prasības iesniegšanu

Saeimas Budžeta un finanšu komisija atbalstīja izskatīšanai galīgajā lasījumā grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā, kas paredz apdrošinātāja regresa prasības iesniegšanas kārtību.

Valsts kontrole rosina veidot racionālas pašvaldības

Lai mazinātu atšķirības starp pašvaldībām, jāveido sistēma, kurā katra no tām ir ekonomiski patstāvīga un uz pašizaugsmi orientēta. Arī pašām pašvaldībām jāspēj bez aizspriedumiem izvērtēt savas iespējas, lai jēgpilni sasaistītu attīstības un budžeta plānošanu, secina Valsts kontrole.

Paredz, ka nākamajā gadā par 10% pieaugs darba devēju skaits ar brīvajām vakancēm

Nākamgad gandrīz katrs otrais darba devējs jeb 46%, plāno pieņemt darbā vismaz vienu jaunu darbinieku, secināts vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia veiktajā aptaujā. Lielākoties darba devēji ir iecerējuši pieņemt darbā līdz diviem jauniem darbiniekiem.

Latvijā oktobrī bijis mazākais rūpniecības produkcijas apmēra pieaugums ES

Latvijā šogad oktobrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn bija mazākais rūpniecības produkcijas apmēra pieaugums Eiropas Savienībā, liecina trešdien, 13.decembrī, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati, kas apkopoti par 24 ES dalībvalstīm.

FM saskata panākumus ēnu ekonomikas apkarošanā; premjers gribētu vairāk

Valsts turpinās apkarot ēnu ekonomiku būvniecības jomā un cīnīsies ar aplokšņu algu izmaksu, trešdien, 13.decembrī, Finanšu ministrijas rīkotajā konferencē Nodokļu maksātāju forums 2017 atzīst finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Mazumtirgotāju un piegādātāju sadarbībā konstatē neatbilstības godīgai praksei

Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums tā pirmajos darbības gados kopumā ir sekmējis mazumtirgotāju un piegādātāju sadarbību. Tā kā likuma piemērošanas laikā Konkurences padome ir konstatējusi atsevišķas neatbilstības godīgai tirdzniecības praksei, kas ir gan atrisinātas, gan radušās jaunas, iestāde ir aktualizējusi NMPAL piemērošanas vadlīnijas.

Kazarmās Lietuvā aizsaulē aiziet horvātu karavīrs

Lietuvā miris horvātu kontingenta karavīrs, kurš dienējis Ruklas militārajā pilsētā NATO starptautisko spēku rindās.

Piketētāji: Āgenskalna tirgum būt!

Pie Rīgas domes noticis pikets pret Āgenskalna tirgus slēgšanu.  ««#UšakovaGrupējums» parādīja skaidru attieksmi pret Āgenskalna iedzīvotājiem - domes sēdē atturējās iekļaut jautājumu par Āgenskalna tirgus glābšanu,» sociālajos tīklos norāda Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstībai.

BATL: Satiksmes ministrijas plāno uzlikt vēl vienu slogu uz nodokļu maksātāju pleciem

Satiksmes ministrijas izstrādātais tranzīta nozares attīstības plāns, ar kuru šonedēļ tika iepazīstināta Saeimas Tautsaimniecības komisija, paredz, ka konkurētspējas palielināšanai valstij būtu jādotē dzelzceļa kravas pārvadājumi.

Igaunija saņem prettanku raķetes, iepirktas ar ASV finansējumu

Igaunijas aizsardzības resors saņēmis nākamo prettanku raķešu kravu, kas paredzēta amerikāņu Javelin prettanku ieročiem un kas iepirkta ar Amerikas Savienoto Valstu finansējumu.

Binde: Priekšlikums par LMT un Lattelecom apvienošanu bija vien politiskas diskusijas

Priekšlikums par SIA Latvijas Mobilais telefons un SIA Lattelecom apvienošanu bija vien politiskas diskusijas, un labi, ka šis jautājums ir noņemts no dienaskārtības, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta Panorāma teic LMT prezidents Juris Binde.

LRA/LA: Rīgas pilsētas 2018.gada sagatavotais budžets ir pretlikumīgs, iekļaujot 100 miljonus Rīgas satiksmei

Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcija sasauktajā preses konferencē, kurā iepazīstināja ar saviem budžeta priekšlikumiem Rīgas pilsētas 2018.gada budžetam, norādījusi, ka Rīgas domes sagatavotais budžets tā esošajā redakcijā ir pretlikumīgs.

Tallinā par pārmaksātiem ūdens tarifiem aicina piedzīt desmitiem miljonus eiro

Igaunijā noslēdzies juridisks strīds starp Tallinas ūdensapgādes uzņēmu Tallinna Vesi un vietējo konkurences uzraugu, tiesai apelācijas instancē atzīstot, ka ūdens cena galvaspilsētā gadiem bijusi nepamatoti augsta, un konkurences uzrauga vērtējumā iedzīvotāji var no uzņēmuma piedzīt kopumā desmitiem miljonus eiro.

Aptauja: 55% strādājošo virsstundas netiek apmaksātas

Vairāk nekā puse nodarbināto strādā virsstundas, un 55% no viņiem tās netiekot apmaksātas, savukārt 45% saņemot papildus samaksu, liecina darba portāla CV Market veiktā aptauja. 

Itālijā ārkārtas stāvoklis pēc sprādziena Austrijas gāzes sadales mezglā

Itālijas valdība izsludinājusi ārkārtas stāvokli gāzes nozarē pēc tam, kad Austrijā noticis sprādziens būtiskā dabasgāzes sadales centrā, laupot dzīvību vienam cilvēkam, nodarot miesas bojājumus ne mazāk kā 18 un ietekmējot svarīgā energoresursa cenas un piegādes Centrāleiropas reģionā.

LRA nolēmusi nesadarboties ar partiju Latvijas attīstībai

Partiju apvienības Latvijas Reģionu Apvienība pārstāvju sapulcē lēma, ka nesadarbosies ar partiju Latvijas attīstībai. Jau iepriekš tika pieņemts lēmums, ka 13.Saeimas vēlēšanās LRA startēs ar savu sarakstu.

Pirms Ziemassvētkiem streikos Ryanair piloti

Īru lidsabiedrības Ryanair pasažieri pirmssvētku laikā saskarsies ar neērtībām, ko solās radīt lidmašīnu pilotu un apkalpes locekļu streiki un cita rīcība, tiem iestājoties par to, lai uzņēmums atzītu arodbiedrības un nodrošinātu labākus darba nosacījumus.

LDDK: OIK sadārdzinājums ir nopietns apgrūtinājums starptautiskajai konkurencei

Lai noturētu Iekšzemes kopprodukta pieauguma tempu, valdības darba kārtībā jābūt arī tādām prioritātēm kā obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanai un elektroenerģijas cenu kāpuma novēršanai, lai samazinātu uzņēmēju izdevumus un iedzīvotāju maksājumus, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija.

Lasītākie

Komentētākie