bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 10.12.2019 | Vārda dienas: Guna, Judīte

Ekonomists: dzīves līmeņa uzlabošanā atpaliekam no Igaunijas un Lietuvas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Swedbank ekonomists Mārtiņš Kazāks

Latvija, salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, atpaliek sacensībā par iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanu. Turklāt tas Latvijai nav tikai viens mazāk veiksmīgs ceturksnis – arī pērn vidējais ceturkšņa izaugsmes temps gan Igaunijā, gan Lietuvā bija straujāks nekā Latvijā, norāda Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Igaunijas IKP šī gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, audzis par 8% (2,1% pret iepriekšējo ceturksni, sezonāli izlīdzināti dati), Lietuvas IKP par 6,9% (3,5%), bet Latvijas vien par 3,4% (0,2%).

Lai gan pašlaik ir zināms tikai viens IKP cipars un detalizētāks tā sadalījums tiks publicēts vien pēc mēneša, esošie dati rada zināmas pārdomas, uzsver ekonomists.

Pirmkārt, līdzšinējā samērā straujā izaugsme daļēji notiek atsitiena efekta dēļ – krīzes laikā aktivitāte samazinājās pārāk strauji un ir tikai dabiski, ka pēc kritiena seko kāpums. Piemēram, lai samazinātu izmaksas, uzņēmumos krājumu apjomi tika samazināti līdz kritiski zemam līmenim, jo nebija skaidrs, cik dziļa būs recesijas bedre. Recesijai beidzoties, ir nepieciešamība atjaunot krājumus, kas rada straujāku, bet īslaicīgu, ekonomisko aktivitāti. Atsitiena efektam beidzoties, ekonomika augs, tikai balstoties uz tās spēku un kvalitāti – uzņēmumu spēju eksportēt un investēt, mājsaimniecību spēju patērēt. Ja fundamentāli ekonomika vēl būs vāja, līdz ar atsitiena efekta vājināšanos arī IKP izaugsmes tempi kļūs vājāki, atzīst Kazāks.

Otrkārt, kā atklāj eksperts, ekonomikai augot lēnāk, jaunu darba vietu izveidošana kļūs gausāka. Tas mazinās valsts budžeta spēju konsolidēties uzņēmumiem un iedzīvotājiem patīkamākajā ceļā – caur izaugsmi, nevis izdevumu mazināšanu un nodokļu palielināšanu.

Kādi secinājumi būtu jāizdara ekonomiskās politikas veidotājiem – politiķiem un ierēdņiem? Nepieciešamība veikt strukturālās reformas nekur nav pačabējusi, pat neskatoties uz to, ka līdz šim ekonomikas atgūšanās ir bijusi straujāka, nekā sākotnēji prognozēts. Vilcināšanās ar kvalitatīvu strukturālo reformu (nodokļu politika, ēnu ekonomika, izglītība utt.) ieviešanu nozīmē zaudētu laiku, lēnāku ekonomikas izaugsmi, mazāk jaunu un labāk apmaksātu darba vietu, lielāku emigrāciju, mazākas pensijas, mazāk līdzekļu veselības aizsardzībai un bērnu izglītībai. Labi padarīta darba sajūtas gan vēl nudien nevar būt. Jāturpina strādāt, atpūta vēl nav nopelnīta, tā Kazāks.


Pievienot komentāru

  1. patriote teica:

    dati nepārsteidz, bet kas to būtu domājis, ka atpaliekam tik ļoti :(

  2. laucinieks teica:

    Kāds pārsteigums, skaidrs, ka atpaliekam, reformu veikšanā pašlaik esam tik kūtri, ka vēstures grāmatas par to noteikti neklusēs.

Baltkrievija no Maskavas vēlas 63 miljonus eiro par nekvalitatīvu naftu

Baltkrievija vēlas no Krievijas saņemt kompensāciju par nekvalitatīvas naftas piegādēm 63 miljonu eiro apmērā, tā pēc abu valstu premjerministru sarunām pavēstījis Baltkrievijas vēstnieks Krievijā.

Kārtības policijas priekšnieka pienākumus uz laiku uzticēs Krapsim

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs no otrdienas, 10.decembra, būs Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Kultūras ministrija no Rīgas domes grib pārņemt remonta gaidās esošo LNOB ēku

LNOB valde lūgusi domei īpašumu bez atlīdzības nodot valsts pārziņā, vienlaikus aicinot to ieguldīt LNOB pamatkapitālā.

Krievija pēc sporta sacensību aizlieguma vērsīsies tiesā

Krievija, kura saņēmusi aizliegumu četrus gadus piedalīties augstākā līmeņa starptautiskās sporta sacensības par manipulācijām ar dopingu, pārsūdzēs lēmumu Sporta šķīrējtiesā, tā norādījusi Krievijas Domes deputāte Svetlana Žurova.

Aizdomās par dienesta viltojumu personu grupā aizturētas trīs personas

Iekšējās drošības birojs aizturējis divas bijušās Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonas un vienu privātpersonu aizdomās par dienesta viltojuma izdarīšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Elektrības vidējā cena Baltijas valstīs samazinājās par 10%

Biržā Nord Pool elektroenerģijas cena pagājušajā nedēļā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā samazinājās par 10% – līdz 41,73 eiro par megavatstundu.

Latvijas mājsaimniecību izdevumi pārtikai pērn lielāki nekā ES vidēji

Latvijas mājsaimniecības pārtikas un bezalkoholisko dzērienu iegādei pērn tērējušas 17,8% no kopējiem izdevumiem, kas ir augstāks līmenis nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Krievijai liedz piedalīties starptautiskajā sportā, arī Olimpiskajās spēlēs

Krievijai Pasaules Antidopinga aģentūra noteikusi četru gadu aizliegumu piedalīties lielās starptautiskās sporta sacensībās, ieskaitot Olimpiskās spēles un Pasaules kausa izcīņu futbolā.

Latvijā inflācija novembrī bijusi 2,1% apmērā

Inflācija šī gada novembrī, salīdzinot ar 2018.gada novembri, bijusi 2,1% apmērā. Precēm cenas pieauga par 1,8% un pakalpojumiem – par 2,9%.

Arī Mārupes novada dome lemj pārdot Rīgas Apriņķa Avīzes kapitāldaļas

Līdzīgi kā vairākas citas pašvaldības, arī Mārupes novada dome lēmusi pārdot tai piederošās SIA Rīgas Apriņķa Avīze kapitāldaļas, liecina domes sēdes protokols.

Tiesa patur apcietinājumā Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā iesaistīto uzņēmēju Visoru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam Vilnim Visoram.

Igaunijas naktsmītņu tūrismam 5% kāpums

Igaunijas viesnīcās un citās tūristu naktsmītnēs oktobrī apmetušies par pieciem procentiem vairāk viesu nekā 2018.gada oktobrī, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

Swedbank ievieš bezmaksas darījumus ar vērtspapīriem

Swedbank atcēlusi komisijas maksu darījumiem Baltijas akciju tirgos ar mērķi rosināt sabiedrības interesi par darījumiem ar uzņēmumu akcijām.

Igaunijā par gada NVO atzīst dzīvnieku labturības organizāciju

Igaunijā gadskārtēji izvēlētā labākā nevalstiskā organizācija un šajā godā celta dzīvnieku labturības aizstāvju organizācija Nähtamatud Loomad.

Pabriks: Nepieciešams palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai

Pabriks apliecināja, ka ASV ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem partneriem aizsardzības jomā, pauda gandarījumu par abu valstu līdzšinējo labo sadarbību un pateicās par ASV ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā.

Donbasa karš: Parīzē tiekas Putins un Zelenskis

Parīzē cerībā izbeigt postošo Donbasa konfliktu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien Vācijas un Francijas līderu klātbūtnē tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Dombrovskis: No jaunās EK izvirzītajām prioritātēm Latvijai visvairāk darāmā būs ekonomikas attīstībā

Galvenās jaunās Eiropas Komisijas prioritātes būs «zaļā transformācija» un virzība uz klimatam neitrālu ekonomiku, digitālā transformācija, kā arī ekonomikas attīstība, norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, atzīstot, ka Latvijai visvairāk darāmā būs kopējās ekonomikas attīstības un sociālajos jautājumos.

Mīklainais Skonto stadiona pircējs, Krievijas uzņēmējs, uzskata, ka darījumā apkrāpts

Noskaidrojies Skonto stadiona mīklainais pircējs no nodokļu paradīzes Belizas, kurš par 35 miljoniem eiro īpašumu iegādājās 2015.gadā.

Somijai būs tās vēsturē jaunākā premjerministre

Somijas valdošie sociāldemokrāti pēc premjerministra Anti Rinnes atkāpšanās nolēmuši amatam virzīt Sannu Marinu, kura, saņemot parlamenta atbalstu, kļūs par valsts vēsturē jaunāko valdības vadītāju.

Arī šonedēļ gaidāmi plusi un lietus

Decembra otrā nedēļa kopumā saglabāsies pārsvarā mākoņaina, bieži gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš.

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu sarukt uz pusi

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu sarukt par 864 domniekiem jeb 54%.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!