BNN nedēļas apkopojums: Frekvences drošībai. Sportisks kukulis. Partiju barters. Patverties lētāk

Šī nedēļa uzjundīja vai «atsvaidzināja» nopietnus skandālus, kuri vēl ilgi ietekmēs valsts politisko gaisotni un sabiedrības noskaņojumu. Tāda sajūta, ka daļa no tiem līdz šim tika rūpīgi slēpta un izmisīgi kušināta.

Lai tikai pilsoņi iespējami labākā garastāvoklī dodas Saeimu vēlēt, lai valdība vieglāk veidojas, lai tauta gadumijā iecietīgāk klausās valsts galvas un premjera teikto… Nu, šķiet, viss zem sloga turētais ir pasprucis brīvībā. 

Tāpēc pārsteidzoša ir vienaldzība, kas sekoja pēc lielas ASV investīciju kompānijas ultimāta valdībai – dodiet Bitei sakaru fekvences vai tiekamies tiesā (Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā)! Gribas ticēt, ka vienaldzība ir mānīga un Ministru prezidenta ļaudis lauza galvu, kā pēc iespējas delikātāk, bet ātrāk izlīgt. LMT, protams, ir mūsu ekonomikas pērle, bet valstij tagad ir prioritārākas lietas.

Teiksim, kā ir: Latvijai šajos nervozajos laikos nav vajadzīgs, ka politiski sašķeltajā Vašingtonā republikāņi, iekšēji gavilējot, pārmet ASV administrācijai: re, tā dēvētie sabiedrotie diskriminē mūsu investoru tālā aizokeāna sīkvalstiņā, bet jūs amerikāņu nodokļu naudu tērējat tās drošībai! 

Rodas iespaids, ka no «autopārvadātāju karteļa» skandāla gan pati Konkurences padome, gan satiksmes ministrs gribētu radīt kaut ko līdzīgu paraugprāvai, kas spētu nopietni ietekmēt visu šo valsts dotēto biznesu. Taču ar naudas sodiem aplikto triju uzņēmumu pašpārliecinātība brīdina, ka tie – un to juristi – ir gatavi cīnīties līdz sev labvēlīgam iznākumam. Piemēram, vienkārši gadiem ilgi muļļājot tiesvedību.

Rēzeknes pilsētas pašvaldības vadītājs beidzot ir atklāti nostājies, ja ne prokremliskās, tad «sakāvnieciskās» pozīcijās. Tagad pat rosļikovieši, Valsts drošības dienestam pakratot viņiem ar pirkstu, uz šāda fona izskatās gandrīz eiropejiski. Taču Aleksandrs Bartaševičs perfekti pārzina savu elektorātu rēzekniešu vidū, zina savus līdzdomātājus Saskaņā. Tāpēc vien sabrūk Nila Ušakova un Jāņa Urbanoviča cerības partiju saglabāt kā Latvijas krievvalodīgo pilsoņu «mērenās» daļas politisko pārstāvi. 

Traģēdija Kijivas priekšpilsētā mums arī atgādina, cik svarīgs ir katrs Ukrainu sasniegušais ģenerators, transformators, vadu ritulis. Aizkustināja britu BBC kolēģi, kuri, savos rakstos uzskaitot helikoptera avārijas upurus, konsekventi sāka ar mirušo bērnudārznieku, tikai pēc tam pieminot ministru un viņa komandu…

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Niknā bite, Bēdīgs finišs, Kartelis karos, Politdarījuma nebūs, «Kož rokā», Glābiņš pagrabos?, Nāve tumsā un Lielvalsts drūp

 

NIKNĀ BITE

Investors apsūdz SPRK mūsu valsts ar ASV noslēgta līguma pārkāpšanā

ārvalstu investīcijas, Bite, ASV, ministru prezidents, Krišjānis Kariņš, Svarīgi,
Providence Equity Partners dibinātājs un vadītājs Džonatans Nelsons (Jonathan Milton Nelson). Foto: Thomas Hawk / Flickr

ASV investors Providence Equity Partners, kā ziņo tā pārstāve Una Ahuna-Ozola, ar oficiālu vēstuli vērsies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, ceļot trauksmi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīcību, «kas liecina par iespējamu ASV un Latvijas valdību divpusēji noslēgtā līguma par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību pārkāpšanu».

Uzņēmums Providence Equity Partners L.L.C. (PEP) ir specializēta privātā kapitāla ieguldījumu sabiedrība, kas koncentrējas uz plašsaziņas līdzekļiem, sakariem, izglītību, investīcijām tehnoloģijās visā Ziemeļamerikā un Eiropā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

BĒDĪGS FINIŠS

Par Ādažu novada domes deputāta kukuļošanu apsūdzēts vieglatlēts Višķers

kukuļdošana, Ādaži, Jānis Višķers, Svarīgi,
Rīgas maratona 21 km distances vīriešiem uzvarētājs Jānis Višķers pēc finiša 2019.gada 19.maijā. Foto: Zane Bitere / LETA

Prokuratūra informē, ka nodevusi Rīgas pilsētas tiesai krimināllietu par 30 000 eiro kukuļa piedāvāšanu kādam Ādažu novada domes deputātam par labvēlīgu balsojumu pašvaldības priekšsēdētāja vēlēšanās. LETA ir zināms, ka tiek apsūdzēts vieglatlēts Jānis Višķers.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Višķers 2019.gadā uzstādījis otro augstāko rezultātu pusmaratonā Latvijas vieglatlētikas vēsturē.

Vairāk uzziniet šeit.

 

KARTELIS KAROS

KP atklātā pārvadātāju rīcība bargi jāsoda, saka ministrs

Konkurences padome, satiksmes ministrs, Jānis Vitenbergs, pasažieru pārvadājumi, Svarīgi,
Satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs (no labās) un finanšu ministrs Arvils Ašeradens Ministru kabineta sēdē. Foto: Paula Čurkste / LETA

Konkurences padomes (KP) atklātā vienošanās reģionālās nozīmes pasažieru pārvadājumos ir nepieņemama, savukārt pārvadāju rīcība ir jāsoda ar pilnu bardzību, norādīja satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Viņš uzsvēra, ka šī konkursa mērķis ir nodrošināt, lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam būtu pieejami Eiropas līmeņa pārvadājumi – kvalitatīvi, ērti un pieejami.

Vairāk uzziniet šeit.

 

POLITDARĪJUMA NEBŪS

Biķernieku zemes skandāls var vēl sagādāt pārsteigumus

Satiksmes ministrija, CSDD, Biķernieku trase, dalītais īpašums, Svarīgi,
Biķernieku trase (2017.gada vasara). Foto: Andrejs Saļikovs / LETA

Valdības lēmums – tomēr nepirkt par astoņiem miljoniem zemi Biķernieku trases vajadzībām – nepārsteidza. Daudz dīvaināk būtu, ja, neraugoties uz sabiedrības šūmēšanos, tā šo darījumu atzītu pa labu un pareizu esam.

Pārsteidz kas cits. Šī mācība nav ņemta vērā, un varas gaiteņos, šķiet, neviens pat negrasās noteikt skaidru un nepārprotamu kārtību šādas zemes atpirkšanai par tās kadastrālo vērtību.

Vairāk uzziniet šeit

 

«KOŽ ROKĀ»

Rēzeknes mērs pārmet Saskaņai melošanu, nodevību un varaskāri

 
partija Saskaņa, Rēzeknes dome, Aleksandrs Bartaševičs, Krievijas agresija, partija Saskaņa, Rēzeknes dome, Aleksandrs Bartaševičs, Krievijas agresija, Svarīgi
Rēzeknes valstspilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs. Foto: Ivars Soikāns / LETA

Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (S) videouzrunā, atbildot uz paša pārstāvētās partijas Saskaņa Rīgas nodaļas biedru šonedēļ izplatīto paziņojumu, pārmet partijas biedriem melošanu, nodevību un varaskāri.

Politiķis apgalvo, ka paziņojumā piedāvāta melīga viņa nostājas interpretācija attiecībā uz Ukrainu. Tomēr viņš neskaidro savu viedokli par karu Ukrainā un arī nenorāda, kas konkrēti bijis melīgs partijas biedru vēstulē. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

GLĀBIŅŠ PAGRABOS?

Igaunija plāno ievērojami palielināt drošu patvertņu skaitu

Svarīgi, Igaunija, patvertnes, drošība, Lauri Lānemets
Foto: Unsplash

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets (Lauri Läänemets) rosinās valdību veidot jaunas patvertnes, kurās briesmu gadījumā varēs uzturēties līdz 730 tūkstošiem cilvēku, vēsta Igaunijas medijs ERR News.

Šobrīd Igaunijas Glābšanas dienests apzinājis 94 publiski pieejamas patvertnes, kurās iespējams izvietot līdz 50 tūkstošiem cilvēku. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

NĀVE TUMSĀ

Helikoptera avārijā bojā gājis Ukrainas iekšlietu ministrs

 
Svarīgi, Ukraina, Kijiva, avārija, bojāgājušie,
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Helikoptera avārijā Kijivas austrumu piepilsētā bojā gājušas trīs augsta līmeņa Ukrainas Iekšlietu ministrijas amatpersonas, raksta BBC.

Vietējais iedzīvotājs Volodimirs BBC sacīja: «Bija bieza migla, un nebija elektrības, un, kad nav elektrības, arī ēkas nav apgaismotas.»

Vairāk uzziniet šeit.

 

LIELVALSTS DRŪP

Pirmo reizi kopš 20.gadsimta vidus sarūk Ķīnas populācija

Svarīgi, Ķīna, demogrāfija, ekonomika, viena bērna politika, Covid-19, dzimstība, mirstība, ekonomika,
Foto: Christian Lue/Unsplash

Pērn pirmo reizi kopš 1960.gadiem sarukusi Ķīnas populācija, un tas ir vēsturisks pagrieziena punkts, kas atstās ietekmi gan uz valsts ekonomiku, gan visu pasauli, raksta aģentūra Reuters.

Pēdējo reizi populācijas sarukšana Ķīnā notika 1961.gadā, kas bija pēdējais Lielā Ķīnas bada gads, un iespējams, ka šogad par valsti ar lielāko iedzīvotāju skaitu kļūs Indija. 

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas