BNN nedēļas apkopojums: Jaunievedumi valdībā. CVK. Algas. Protesti Ķīnā

Pārvarot opozīcijas prasmīgo pretestību, Saeimas vairākums šajā ceturtdienā, 1.decembrī, nobalsoja par jaunas, klimata un enerģētikas politiku pārraugošas ministrijas izveidi un ministru biedru posteņu ieviešanu. Tas rada cerības, ka jaunās valdības veidošanas sarunas virzīsies raitāk un varbūt pat sagaidīsim šogad arī uzticības balsojumu parlamentā.  

Izmantojot savu deputātu balsu pārsvaru Saeimas Juridiskajā komisijā, opozīcija tajā nobremzēja abu ieceru virzīšanu, veicinot sabiedrībā priekšstatu, ka tās nav lietderīgas. Tā uzskatāmi atklājās problēma, par ko koalīcijas veidotājus brīdināja Krišjānis Kariņš, kad tika lemts neņemt tajā partiju Progresīvie: raitākam valdības darbam ir nepieciešams vismaz 60 deputātu liels vairākums, lai koalīcijai būtu pārsvars visās Saeimas komisijās.

Šonedēļ sabiedrības uzmanību uzjundīja KNAB, izmeklējot iespējamu korupciju – aizdomīgus informācijas tehnoloģiju iepirkumus – Centrālajā vēlēšanu komisijā, vienā no līdz šim respektablākajām valsts iestādēm. Tādēļ tās priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa tika aizturēta, vēlāk viņai piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Savukārt Valsts policija nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietu, kurā aizdomās tiek turētas četras personas, ieskaitot vienu Krievijas Federācijas pilsoni. Noziegumā iesaistīto noskaidrošana izmeklētājiem prasīja gandrīz četrus gadus ilgu darbu.

Radies vairāk skaidrības par septembra sākumā pie Ventspils notikušo Austrijā reģistrētas privātās lidmašīnas avāriju, kurai iekrītot jūrā, dzīvību zaudēja četri cilvēki. 

Negaidīts pavērsiens ir piedzīvots Ķīnas lielpilsētās, kuru iedzīvotāji – neraugoties uz varas īstenoto sabiedrības totālo kontroli – pulcējas masu protestos pret Covid-19 karantīnu pat ar antikomunistiskiem saukļiem. Viņiem ir izdevies iebiedēt valdību – ierobežojumi tiek atslābināti. 

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Jaunievedumi valdībā, CVK skandāls, Bunkus lieta, Valsts robeža, Algas it kā ceļas, Lidmašīnas avārija, Protesti Ķīnā un Strīds aliansē.

 

JAUNIEVEDUMI VALDĪBĀ

Saeima atbalsta jaunas ministrijas un ministra biedra amata izveidi

14.Saeima, Saeimas sēde, koalīcija, klimata un enerģētikas ministrija, ministra biedrs
Saeimas 1.decembra sēde. Foto: Saeima/Flickr

Saeima šodien, 1.decembrī, atbalstīja ieceri izveidot klimata un enerģētikas ministriju, kā arī ieviest ministru biedra amatus, secināms pēc sēdes balsojuma.

Par grozījumiem Ministru kabineta iekārtas likumā, kas paredz klimata un enerģētikas ministra amata izveidi nobalsoja 52 koalīcijas deputāti, savukārt visi 45 klātesošie opozīcijas deputāti nobalsoja pret.

Par grozījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas noteiktu ieceri ieviest ministra biedru amatus balsoja 52 koalīcijas deputāti, taču pret šo ieceri bija 36 deputāti. Balsojumā nepiedalījās visi klātesošie frakcijas Latvija pirmajā vietā deputāti.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

CVK SKANDĀLS 

CVK kriminālprocesā iesaistītas desmit personas; 14.Saeimas vēlēšanu leģitimitāte nav ietekmēta

CVK, kriminālprocess, Kristīne Bērziņa, Centrālā vēlēšanu komisija, SOAAR
Centrālā Vēlēšanu komisija Smilšu ielā. Foto: Evija Trifanova / LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informē, ka šī gada 7.novembrī uzsāktajā kriminālprocesā saistībā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) organizētu iepirkumu 2021.gadā iesaistītas desmit personas, tostarp sešas amatpersonas.

Kā norāda KNAB, kriminālprocess tika uzsākts aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu. BNN jau iepriekš ziņoja, ka KNAB 22.novembrī īstenoja procesuālās darbības, tai skaitā aizturēja CVK priekšsēdētāju Kristīni Bērziņu.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

BUNKUS LIETA

Pabeigta izmeklēšana Bunkus slepkavības lietā; kriminālvajāšanu lūdz sākt pret četrām personām

Mārtiņš Bunkus, Bunkus slepkavība, kriminālvajāšana
Foto: Evija Trifanova / LETA

Valsts policijas veiktā izmeklēšana maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā vainagojusies panākumiem un šī gada 24.novembrī tā nodota Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret četrām personām – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni, informē Valsts policija (VP).

Izmeklēšanas laikā ir gūta skaidra aina par nozieguma apstākļiem un iesaistītajām personām, tostarp lomu sadali – no pasūtītāja līdz pat slepkavības organizatoram un izpildītājam.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

VALSTS ROBEŽA

Pujāts: Palielinājusies Baltkrievijas organizētā migrantu plūsma uz Latviju

Imigranti, Irāka, Irāna, Tuvie austrumi, Baltkrievija, Lukašenko režīms
Foto: srž. Edgars Grundšteins/Flickr

Pēdējo nedēļu laikā ir palielinājusies Baltkrievijas režīma organizētā migrantu plūsma uz Latviju, šodien, 30.novembrī, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā stāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu, Latvijas valdība Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī ir izsludinājusi ārkārtējo situāciju, kas ir spējā jau ilgāk nekā gadu. Pēdējais pagarinājums tai noteikts līdz nākamā gada 10.februārim.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ALGAS IT KĀ CEĻAS

Vidējā darba samaksa trešajā ceturksnī – 1384 eiro

 
Foto: Henriks Mackevičs / Pexels

Centrālās statistikas pārvalde (CSP) ziņo, ka Latvijā šā gada trešajā ceturksnī vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu bija 1 384 eiro mēnesī. Salīdzinot ar 2021.gada trešo ceturksni, tā palielinājās par 82 eiro jeb 6,3%.

Ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu, neto darba samaksa samazinājās par 12,9%.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

LIDMAŠĪNAS AVĀRIJA

Izmeklētāju starpziņojums: Ar lidmašīnu pie Ventspils avarējušais Vācijas uzņēmējs ziņojis par gaisa spiediena zudumu

Cessna 551, Baltijas jūra, Lidmašīnas avārija
Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Vācijas Federālais aviokatastrofu izmeklēšanas birojs otrdien publicējis starpziņojumu par vācu uzņēmējam Karlam Pēteram Grīzemanam (Karl-Peter Griesemann) piederošās privātā pasažieru lidmašīnas avāriju, kas 4.septembrī notika virs Baltijas jūras netālu no Ventspils.

Kad 4.septembrī pulksten 15.57 pēc Latvijas laika uzņēmēja pilotētā lidmašīna Cessna pacēlās no lidlauka Heresā, Spānijas dienvidos, lai dotos uz Ķelni, nekas neesot liecinājis, ka aptuveni pēc 45 minūtēm Grīzemans un viņa trīs pasažieri būs miruši.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

PROTESTI ĶĪNĀ

Ķīna pēc plašajiem protestiem atvieglo ierobežojumus

 
Svarīgi, Ķīna, Covid-19, protesti, COVID-19 ierobežojumi,
Foto: Pixabay

Ķīna, par spīti pieaugošajiem saslimstības rādītājiem, likusi noprast, ka pēc plašajiem protestiem atvieglos Covid-19 izplatības mazināšanai paredzētos ierobežojumus, raksta raidorganizācija BBC.

1.decembrī dučiem pilsētas rajonu Šanhajā un Guandžou atbrīvoti no stingrām karantīnas un mājsēdes prasībām, neskatoties uz augstajiem un arvien pieaugošajiem saslimstības rādītājiem. 

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

STRĪDS ALIANSĒ

ASV notur mērenu NATO attieksmi pret Krieviju

Svarīgi, NATO, karš Ukrainā, Krievija
Foto: Flickr

ASV esot izdevies panākt, ka NATO attieksme pret Krieviju ir mērena, neskatoties uz daļas dalībvalstu aicinājumiem uz skarbāku pieeju, raksta Lietuvas medijs LRT.

Dažas NATO dalībvalstis izteikušas bažas par drošības sarunām starp NATO Militārās komitejas priekšsēdētāju Robu Baueru (Rob Bauer) un Krievijas ģenerāli Valēriju Gerasimovu, norāda anonīms avots NATO. Kara sākumā ASV un Krievija izveidoja konfliktu risināšanas vienību militāri politiskā līmenī, lai izvairītos no plašākas militārās aktivitātes pasaulē.

 

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas