BNN nedēļas apkopojums: Meži lūzīs. Elles vārti. Trūkst policistu. Maska «rekords»

Par šīs nedēļas galveno «varoni» kļuva – diemžēl pat likumsakarīgi parauguzņēmums Latvijas Valsts meži. Labi pelnošs, dabu sakopjošs un publicitātē pieticīgais darbarūķis. Liedzot tam ziedot naudu kultūrai, valdība iemanījās aizkaitināt pat savu Rīgas pils aizbildni. Savukārt premjera pretenzijas pret uzņēmuma paša izraudzīto vadību, šķiet, draud tam ar «kadru kapitālremontu». 

Pēc Saeimas vēlēšanām iespaidīgi nostiprinoties Latvijas politikā, Vienotība un Krišjānis Kariņš jūtas droši ķerties arī pie šī «zelta olu dējēja» sakārtošanas atbilstoši partejiskai gribai. Iespējams, tajā ir saskatīts iepriekšējā zemkopības ministra «bastions». Iespējams, dusmas aizdeva Apvienotā saraksta ultimāts netirgot uzņēmuma akcijas biržā.

Taču Latvijas Valsts mežu valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš tika informatīvi «ēsts» jau tad, kad pieteicās uz amatu – tieši par «nepaklausību» valdībai (un Vašingtonai), kad ABLV bankas krīze aizsāka bargo cīņu pret nerezidentu naudu. Jācer, ka šajā politiskajā vētrā atkal nenonāks līdz tam, ka valsts kapitālsabiedrības vadītāju publiski vazā uz tiesu, rokudzelžos saslēgtu. Bijušais Latvenergo šefs Kārlis Miķelsons jau 12 ar pusi gadus ir korupcijā apsūdzētais bez skaidrām cerībām uz drīzu tiesas spriedumu…

Par valsts drošību – gan iekšējo, gan ārējo, gan civilo – tiek runāts no visām tribīnēm, taču ugunsdzēsēju posteņus «optimizē», patvertņu nav, policistu trūkst. Kārtējais atgādinājums, ka OECD dalībvalstī tiek izšķērdīgi «taupīts» uz patiešām fundamentālām lietām.

Lietuvā politiķi un sabiedrība spēj diskutēt par savu demogrāfisko krīzi, pat piedāvāt risinājumus. Mums, «pateicoties» kolorīta Nacionālās apvienības politiķa pūliņiem, šī problēma diemžēl vairs netiek uztverta pietiekami nopietni.

Īlona Maska sāpīgā pieredze ir vienkāršs un pamācošs piemērs, kā darbojas ar akciju spekulācijām apsēstā globalā ekonomika: dod tikai niecīgāko pamatu šaubām par sevi, un tās tev izmaksās varbūt pat divsimt miljardus. Toties būs ieraksts Ginesa rekordu grāmatā.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Ukraiņi iedrošināja, Tētis pikts, Sola vētru, Pašierobežošanās, Otra «Jūrmalgeita»?, Izretinātā ierinda, Lietuva dilst un Arī «sasniegums».

 

UKRAIŅI IEDROŠINĀJA

Saeimas priekšsēdētājs viesojas Kijivā, sola palīdzēt «aizvērt elles vārtus»

Saeimas priekšsēdētājs, Edvards Smiltēns, atbalsts Ukrainai, Svarīgi,
Foto: Juris Vīgulis, Saeima / Flickr

Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns (AS) un viņa vadītā delegācija ceturtdien, 12.janvārī, ieradās Ukrainas galvaspilsētā Kijivā, lai klātienē paustu Latvijas atbalstu un solidaritāti Ukrainas tautai, ziņo parlamenta preses dienests.

«Jūsu spēks ļauj mums pašu mājās paveikt lietas, ko esam atlikuši gadiem, spert platus soļus prom no padomju mantojuma, no kaimiņa impēriskās ietekmes, no pagātnes tumšā smaguma, likvidēt okupācijas simbolus. Iegūstot īstu brīvību un ļaujot saliedēties kopīgam atbalstam Ukrainai,» uzrunā šīs valsts parlamentam atzina Saeimas priekšsēdētājs.

Vairāk uzziniet šeit.

 

TĒTIS PIKTS

Valsts prezidents kritizē valdību par kultūrai atrauto naudu

Latvijas valsts meži, Valsts prezidents, Ministru kabinets, Arvils Ašeradens, Svarīgi,
Vēl smaidīgi un sabiedroti – JV politiķi informē Valsts prezidentu par valdības veidošanu. 2022.gada oktobris. Foto: Zane Bitere / LETA

Gan Dziesmu un deju svētki, gan reģionālās kultūras programmas, gan Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansējums kopumā nedrīkst ciest tāpēc, ka valdība pēkšņi maina spēles noteikumus par AS Latvijas valsts meži (LVM) ziedojumiem kultūrai, mikroblogošanas vietnē Twitter norāda Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts pirmā amatpersona uzsvēra, ka viņš aicinās Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (JV) to ņemt vērā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

SOLA VĒTRU

Kariņš uzdevis izvērtēt LVM padomes un valdes locekļu atlasi

Latvijas valsts meži, FKTK, ministru prezidents, Pārresoru koordinācijas centrs, Svarīgi,
LVM iespējamais «klupšanas akmens» – uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un bijušais FKTK vadītājs Pēters Putniņš. Viņš ļāva ABLV Bank pašlikvidēties un iebilda finanšu sektora «kapitālremontam». Foto: Sintija Zandersone / LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir uzdevis Zemkopības ministrijai (ZM) izvērtēt Pārresoru koordinācijas centra (PKC) uzdevumā tapušo auditorkompānijas KPMG Baltics ziņojumu par VAS Latvijas valsts meži (LVM) valdes un padomes locekļu atlases atbilstību labas korporatīvās pārvaldības principiem un lemt par atbilstošu rīcību, vēsta premjera birojs.

Ziņojumā konstatēts, ka un padomes locekļu atlases procesos ir bijušas atkāpes no PKC vadlīnijām un rīcība, kas ir ietekmējusi amatu konkursu rezultātus. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

PAŠIEROBEŽOŠANĀS

Ministrs par nesamērīgām nosauc savas tiesības atcelt pašvaldību lēmumus

Svarīgi, VARAM, Māris Sprindžuks, Rīgas dome, Artūrs Toms Plešs, attīstība,
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (un tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere) piedalās jaunās valdības – Latvijas 41.Ministru kabineta – svinīgajā sēdē pērnā gada 14.decembrī. Foto: Paula Čurkste / LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesības atcelt pašvaldību izdotus normatīvus aktus un vietvaru amatpersonas ir nesamērīgas, šo amatu ieņemošais Māris Sprindžuks (AS) paziņoja intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma.

Sprindžuks akcentēja, ka ar steigu jārisina Rīgas attīstības plāna jautājums, ko varētu darīt, grozot Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumu. 

Vairāk uzziniet šeit

 

OTRA «JŪRMALGEITA»?

Ādažu novada domes deputātam dots 30 000 eiro kukulis, vēsta KNAB

 
Svarīgi, KNAB, kukuļdošana, Ādaži, novada dome
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja logo. Foto: Zane Bitere / LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret kādu fizisku personu par 30 000 eiro kukuļa piedāvāšanu kādam Ādažu novada domes deputātam par labvēlīgu balsojumu pašvaldības priekšsēdētāja vēlēšanās.

Ādažu novada domes priekšsēdētājs mainījās pagājušā gada izskaņā pēc Saeimas vēlēšanām, kuru rezultātā parlamentā nonāca vairākus gadus novadu vadījušais Māris Sprindžuks (LRA/AS), kurš tagad kļuvis par pašvaldību lietu ministru.

Vairāk uzziniet šeit.

 

IZRETINĀTĀ IERINDA

Valsts policijā patlaban trūkst aptuveni 1700 darbinieku

policija, policijas darbinieki, ceļu satiksmes policija, Valsts policija, darbinieku trūkums
Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts policijā patlaban trūkst aptuveni 1 700 policijas darbinieku, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja Valsts policijas (VP) priekšnieka vietnieks, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Andris Zellis.

Satiksmes drošības kontroles jomā patlaban brīvas ir 157 štata vienības, kas nozīmē, ka trūkst aptuveni 38% darbinieku, kuri ikdienā būtu jāstrādā ar satiksmes uzraudzību.

Vairāk uzziniet šeit.

 

LIETUVA DILST

BNN pēta | Politiķi: Sarūkošais iedzīvotāju skaits ir drauds arī valsts drošībai

 
Svarīgi, Lietuva, BNN pēta, demogrāfija, Seims, imigrācija, atbalsts,
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Lietuvas parlamenta darba grupa, kuru vada Seima sociālo un darba lietu komitejas priekšsēdētājs Justs Džugelis (Justas Džiugelis) rosinājusi valdības partijām parakstīt vienošanos, ar ko tiktu atzīts, ka demogrāfiskā lejupslīde ir drauds nacionālajai drošībai.

Darba grupa, kas izveidota, lai risinātu darba tirgus problēmas, darbojas teju gadu. Tomēr rekomendācijas par demogrāfiju un migrācijas politiku, kas tika publiskotas gadu mijā, lika saraukt pieri neizpratnē pat dažiem Džugeļa partneriem konservatīvajā flangā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ARĪ «SASNIEGUMS»

Īlons Masks bagātības kritumā pārspējis pasaules rekordu

Svarīgi, Īlons Masks,
Īlons Masks savā Tesla Motors rūpnīcā Fremontā (Kalifornija, ASV, 2011.gada attēls). Foto: Maurizio Pesce / Flickr

ASV elektromobiļu ražošanas uzņēmuma Tesla Motors īpašnieks un vadītājs Īlons Masks (Elon Musk) pārspējis pasaules rekordu attiecībā uz visu laiku lielāko bagātības samazināšanos, liecina Ginesa rekordu apkopotāju Guinness World Records sniegtā informācija.

Tā norāda, ka laika posmā no 2021.gada novembra līdz 2022.gada decembrim Masks zaudējis aptuveni 165 miljardus dolāru.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas