BNN nedēļas apkopojums: Raķete Polijā. NATO austrumu robeža. Koalīcijas veidošana. Astoņi miljardi

Aizvadītās nedēļas piektdienā, 18.novembrī, sagaidījām Latvijas 104.gadadienu. Lai gan Latvijā šī nedēļa tika aizvadīta sarkanbaltsarkanās svētku noskaņās, citviet pasaulē pēdējo dienu notikumi nav bijuši tik pacilājoši.

Nedēļas sākumā Eiropu satricināja ziņa, ka Polijā nokritusi Krievijā ražota raķete, kas nogalināja divus cilvēkus Pševodovas ciemā, netālu no Ukrainas robežas. Lai gan Polija ir NATO dalībvalsts un sākotnēji sabiedrībā pastāvēja pārliecība, ka raķeti izšāvusi agresorvalsts Krievija, NATO 5.pants, visdrīzāk, netiks iedarbināts, jo šobrīd notiek izmeklēšana. 

Ņemot vērā, ka publiskajā telpā ir izskanējušas versijas, ka Polijā kritusī raķete ir Ukrainas raidīta, prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka ir pilnīgi drošs – raķeti, kas Polijā nogalināja divus cilvēkus, nav raidījuši Ukrainas bruņotie spēki. Lai gan Jenss Stoltenbergs (Jens Stolteberg) nācis klajā ar paziņojumu, ka raķeti, visticamāk, izšāvuši Ukrainas bruņotie spēki, viņš arī norādījis, ka atbildību par to nes Krievija, jo «nekas tāds nenotiktu, ja Krievija Ukrainā neveiktu brutālu karadarbību».

Tikmēr Latvijā joprojām turpinās koalīcijas veidošana – pagaidām neveiksmīgi, partijām nespējot vienoties par atbildības jomu sadalījumu. Lielākā «stīvēšanās» šobrīd novērojama starp Jauno vienotību un Apvienoto sarakstu. Nacionālās apvienības politiķis norādījis, ka tas būtu apkaunojoši, ja pieredzējušas organizācijas ar 54 balsīm nevarētu vienoties par valdības izveidošanu.

Savukārt Latvijas iedzīvotāju vidū lielu sašutumu radīja fakts, ka AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales tarifs nākamgad varētu palielināties par vidēji 75%. Tas nozīmē, ka tipiskai mājsaimniecībai ar aptuveni 100 kilovatstundu patēriņu mēnesī, tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, būs sešu līdz astoņu eiro apjomā.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Raķetes trieciens Polijā, Kam pieder raķete?, NATO Austrumu robeža, Koalīcijas veidošana, Sadales tīkla tarifs, Sprādziens Turcijā, Valsts valoda jāzina un Astoņi miljardi.

 

RAĶETES TRIECIENS POLIJĀ

Pēc notikumiem Polijā 5.pantu, visticamāk, neiedarbinās; Latvijā drošības situācija nav mainījusies

NATO, Polija, raķešu uzbrukums, Krievija, karš, NATO 5.pants, NATO 4.pants
Foto: Pexels

Lai arī NATO dalībvalstī Polijā otrdien, 15.oktobrī, ap pulksten 15.40 (16.40 pēc Latvijas laika) nokrita Krievijā ražota raķete, nogalinot divus cilvēkus Pševodovas ciemā, NATO 5.pants, visticamāk, iedarbināts netiks, intervijā Latvijas Televīzijai atzina gan Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš, gan aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Kalniņš intervijā norādīja, ka gan NATO, gan Polijas puse noteikti paudīs nosodījumu Krievijai par notikušo, tomēr, visdrīzāk, NATO 5.pants netiks iedarbināts, bet šis incidents, iespējams, tiks risināts sarunu ceļā starp iesaistītajām pusēm.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs norādīja, ka drošības situācija Latvijā nav mainījusies. «Latvijas iedzīvotāji var justies gana droši arī pēc šī notikuma.»

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

KAM PIEDER RAĶETE?

Zelenskis: Kijiva nav atbildīga par Polijā nokritušo raķeti

karš Ukrainā, Volodimirs Zelenskis, raķetes, Polija, NATO, Svarīgi
Foto: Scanpix/ZUMA Press Wire

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka ir pilnīgi drošs – raķeti, kas Polijā nogalināja divus cilvēkus, nav raidījuši Ukrainas bruņotie spēki, raksta britu raidorganizācija BBC.

Ukrainas armijas augstākā vadība Zelenski informējusi, ka tā nav viņu izšauta raķete. Prezidents aicināja ļaut Ukrainas amatpersonām piedalīties izmeklēšanā un piekļūt sprādziena vietai. Šie komentāri no Ukrainas puses izskan laikā, kad NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stolteberg) nācis klajā ar paziņojumu, ka raķeti, visticamāk, izšāvuši Ukrainas bruņotie spēki.

«Tomēr mums jāatceras, ka atbildību par to nes Krievija – nekas tāds nenotiktu, ja Krievija Ukrainā neveiktu brutālu karadarbību,» raidorganizācijai BBC teica Stoltenbergs. Viņš piebilda, ka NATO ir jāpiegādā Ukrainai labākas aizsardzības sistēmas.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

NATO AUSTRUMU ROBEŽA

Lietuva prasa uzlabot NATO austrumu robežas aizsardzību

Lietuva, Gitans Nausēda, raķetes, NATO
Foto: Unsplash

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) paziņojis, ka NATO steidzami jāstiprina austrumu robeža un jāizvieto vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Pēc vakardienas, 15.novembra, raķetes trāpījuma Polijas ciematam Lietuvas prezidents aicinājis NATO uzlabot ārējās austrumu robežas aizsardzību. «NATO gaisa telpai jābūt simtprocentīgi aizsargātai… Lietuva aktīvi atbalstīs gaisa aizsardzības sistēmu izvietošanu uz Polijas–Ukrainas robežas,» Nausēda teica medijiem, piebilstot, ka šis nosacījums attiecas arī uz citām austrumu flanga robežām.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

KOALĪCIJAS VEIDOŠANA

Trīs pieredzējušu organizāciju nespēja vienoties par valdības izveidošanu būtu apkaunojoša, pārliecināts Dzintars

Raivis Dzintars, Nacionālā apvienība, Apvienotais saraksts, Jaunā vienotība, Edgars Tavars, Krišjānis Kariņš, koalīcijas veidošana, 14.Saeima, koalīcijas sarunas
Foto: Evija Trifanova/LETA

Trīs pieredzējušu organizāciju nespēja vienoties par valdības izveidošanu būtu apkaunojoša, intervijā TV3 raidījumā 900 sekundes pauda Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars.

Dzintars atgādināja, ka ne vien topošās, bet arī iepriekšējo valdību veidošanas kontekstā ir bijusi sajūta, ka tūlīt būs Saeimas atlaišana sarunu strupceļa dēļ. «Tas būtu apkaunojoši, ja pieredzējušas organizācijas ar 54 balsīm nevar vienoties par valdības izveidošanu,» uzskata politiķis.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

SADALES TĪKLA TARIFS

Sadales tīkls plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%

Sadales tīkls, tarifs, tarifa pieaugums, sadales tarifs, elektroenerģija
Foto: Pexels

Elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS Sadales tīkls Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) iesniedzis jaunu tarifa projektu, kura apstiprināšanas gadījumā elektroenerģijas sadales tarifs pieaugtu par vidēji 75%.

Tipiskai mājsaimniecībai – daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem ar aptuveni 100 kWh patēriņu mēnesī – tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, būs 6–8 eiro apjomā.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

SPRĀDZIENS TURCIJĀ

Sprādzienā Stambulas tirgū seši mirušie

Turcija, sprādziens, bojā gājušie, terorakts,
Foto: Unsplash

Vismaz seši cilvēki nogalināti un 81 ievainots sprādzienā, kas svētdienas, 13.novembra, pēcpusdienā nogranda dzīvā tirdzniecības ielā Stambulas centrā, ziņo BBC.

Sprādziens nogranda Taksima skvērā Stambulas centrā svētdienas pēcpusdienā ap 16.20 pēc vietējā laika. Turcijas iekšlietu ministrs ziņo, ka ir aizturēta sieviete, kura, iespējams, vainojama nelaimes gadījumā. Valsts viceprezidents Fuats Oktajs (Fuat Oktay) informējis, ka teroraktu pastrādājusi sieviete, kas detonēja bumbu, savukārt prezidents Redžeps Tajips Erdogans (Recep Tayyip Erdogan) norādīja, ka vainīgie tiks sodīti.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

VALSTS VALODA JĀZINA

Igaunijā rosina noteikt valsts valodas zināšanu līmeni; izmaiņas skars arī ēdiena kurjerus

Igaunija, Svarīgi, Rīgikogu, valsts valoda, likums
Foto: Pixabay

Igaunijā rosināts noteikt labojumus likumā, kas atjaunotu prasību pēc noteikta valodas līmeņa zināšanām taksometru vadītājiem, un izmaiņas attiektos arī uz kurjeriem, kas veic ēdiena piegādes, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Likuma izmaiņas īpaši skars apkalpojošo sektoru, kur valodas zināšanas ir vājas vai dažkārt pat neesošas.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ASTOŅI MILJARDI

Pasaules iedzīvotāju skaits sasniedz astoņus miljardus, bet kuri iesāka iepriekšējos miljardus?

ANO, demogrāfija, populācija, Svarīgi
Foto: Unsplash

Pēc ANO informācijas, pasaules iedzīvotāju skaits ir sasniedzis astoņus miljardus, un tas noticis vien 11 gadus pēc tam, kad pasaulē nāca septiņmiljardais cilvēks, raksta BBC.

 

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas