BNN nedēļas apkopojums: Uzvar bailes. «Apvērš» ostas. Tic ārstiem. Tūrisms–19

Jaunais gads atnācis ar uzmundrinošām vēstīm vissvarīgākajā mūsu tagadējās dzīves ziņu «lentē» – Ukrainas armijas un tautas cīņā pret iebrucēju. Pagaidām pārsvarā gūtas psiholoģiskas uzvaras, solot tās arī frontē. Francija, Vācija un ASV pārvar bailes un beidzot sola piegādāt Ukrainai bruņutehniku. Mobilizēto nāve Makijivkā drupina Krievijā pārliecību par vieglu uzvaru. Pat par jebkādu uzvaru.  

Arī Latvijai ir paveicies aizvadītājā gadā krietni stiprināt Nacionālo bruņoto spēku arsenālu. Mūsu karavīriem un zemessargiem rodas arvien vairāk viņu apņēmībai un sīkstumam līdzvērtīgu ieroču un kara tehnikas.

Var droši teikt, ka jaunais satiksmes ministrs ir sarīkojis «apvērsumu» ar savu labo gribu iesaisīt diskusijā par ostās īstenoto reformu gan to pārvaldes, gan, galvenais, beidzot arī uzņēmējus. Tos, kuri tur strādā, nodrošinot iespaidīgu kravu un pasažieru plūsmu. Šis politiskais pavērsiens var izvērsties daudz iespaidīgāks par to, ko izraisīja Jāņa Bordāna vadītās Konservatīvo partijas panāktā pašvaldību izdzīšana no Rīgas un Ventspils brīvostām.

Grāmatas par Hariju Poteru, to ekranizācijas (tiek pat runāts par kinolenšu pārfilmēšanu ar jauniem aktieriem) un šīs sāgas «spinofi» turpina nest nopietnu peļņu. Tagad pie šīs dāsnās laimes akas ir piekļuvis arī Latvijas galda spēļu uzņēmums. 

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas administrācijas cīkstēšanās ar tajā ietilpstošā Latvijas Onkoloģijas centra ārstiem bija nolemta kļūt par «spēli uz vieniem vārtiem». Pat ja viņu prasības pēc lielākām algām un dārgām medicīniskām iekārtam ir pārmērīgas, kā apgalvoja slimnīcas valde. Ārstu reputācija un līdz ar to prasības sabiedrības – un ministres – acīs ir neapstrīdamas.

Tāpat kā Rietumu lielvalstis pārvar sevi «tanku jautājumā», arī Eiropas Savienība ir sadūšojusies, tiesa, vēl piesardzīgi konfrontēt ar Ķīnas pēkšņi – masu protestu iespaidā – revidēto kovidpolitiku. Briselē vairs tik ļoti nebaidās no diplomātiskiem un ekonomiskiem sarežģījumiem, no demagoģiskām apsūdzībām «rasismā». Vīruss biedē vairāk.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Ostas neaizsals, Pašu vairogs, Globāls izrāviens, Ārsti uzvar?, Trūcīgiem slēgta, Tieša valoda, Kad tankus? un Tālruņnāve.

 

OSTAS NEAIZSALS

Satiksmes ministrs uzsver, ka ostu reformā ir svarīgs uzņēmumu viedoklis

Svarīgi, Latvijas ostas, Rīgas brīvosta, satiksmes ministrs, Jānis Vitenbergs,
Satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs. Foto: Zane Bitere / LETA

Jau pirms piektdien, 6. janvārī, paredzētās tikšanās ar lielo ostu pārstāvjiem un tajās strādājošiem uzņēmējiem satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs (NA) uzsver: viņam ir svarīgi uzklausīt šo cilvēku viedokli par ostu reformas tālāku virzību.

Tāpat ministrs sagaida priekšlikumus ostu reformas uzlabošanai, rakstīts ceturtdien, 5.janvārī, izplatītajā Satiksmes ministrijas paziņojumā. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

PAŠU VAIROGS

Pērn nopietni stiprinātas valsts aizsardzības spējas

Ināra Mūrniece, Aizsardzības ministrija, Nacionālie bruņotie spēki, Svarīgi,
Bruņumašīnu Patria apkalpju apmācības zemessargiem un karavīriem 2022.gada rudenī. Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics (Aizsardzības ministrija) / Flickr

Jaunā aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) vēsta sabiedrībai, ka aizvadītajā gadā Latvija būtiski stiprināja valsts aizsardzības spējas. Līdzekļi ieguldīti gan Nacionālo bruņoto spēku materiāltehniskajā nodrošinājumā, gan karavīru un zemessargu profesionalitātē. 

«2023.gadā jāsper solis tālāk, veidojot katra Latvijas iedzīvotāja izpratni par viņa lomu un atbildību valsts aizsardzībā,» uzskata ministre.

Vairāk uzziniet šeit.

 

GLOBĀLS IZRĀVIENS

Latvijas Brain Games veidos galda spēli Harija Potera tematikā

Svarīgi, Brain Games, Harijs Poters, Egils Grasmanis
Uzņēmuma Brain Games īpašnieks un kustības Gribu palīdzēt bēgļiem valdes priekšsēdētājs Egils Grasmanis. Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas galda spēļu izstrādātājs un tirgotājs SIA Brain Games ziņo, ka noslēdzis līgumu ar ASV bāzēto kino un izklaides industrijas kompāniju Warner Brothers par galda spēles izstrādi Harija Potera filmu tematikā.

Ar kinostudiju noslēgts licences līgums, kas nozīmē, ka Brain Games izveidos spēli ar Harija Potera filmu tēliem un vizuālo noformējumu, kas tiks tirgota lielākajā daļā pasaules valstu.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ĀRSTI UZVAR?

Veselības ministre dod RAKUS mēnesi «onkoloģiskā skandāla» atrisināšanai

Svarīgi, veselības ministrs, Līga Meņģelsone, RAKUS, Latvijas Onkoloģijas centrs,
Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas nodaļas vadītājs, ķirurgs Armands Sīviņš ar 2022.gada maijā saņemto Triju Zvaigžņu ordeni par ieguldījumu onkoloģijas attīstībā un pacientu ārstniecībā. Foto: Zane Bitere / LETA

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa ziņo, ka veselības ministre Līga Meņģelsone (AS) uzdevusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Padomei mēneša laikā atrisināt situāciju, kas izveidojusies slimnīcas valdei un Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) ārstiem.

«Padomei uzdots īstenot pasākumu plānu, kas līdzsvarotu saskarsmi un savstarpējās attiecības, kā arī nodrošinātu ārstniecības pakalpojumu nepārtrauktību onkoloģijas pacientiem, par paveikto reizi nedēļā informējot ministri,» rakstīts izplatītajā paziņojumā.

Vairāk uzziniet šeit

 

TRŪCĪGIEM SLĒGTA

Dombrava vēlas stingrākus nosacījumus ES pilsoņu dzīvei Latvijā

 
Jānis Dombrava, ES pilsoņi
14. Saeimas deputāts, tās Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava (NA). Foto: Zane Bitere / LETA

Saeimas deputāts Jānis Dombrava (NA) iesniedzis priekšlikumus par stingrākiem Eiropas Savienības (ES) un viņu pilsoņu uzturēšanās Latvijā nosacījumiem attiecībā uz latviešu valodas zināšanām un iztikas ienākumiem.

Priekšlikumi iesniegti Saeimā skatītajā likumprojektā Savienības pilsoņu un viņu ģimenes locekļu ieceļošanas un uzturēšanās Latvijas Republikā likums

Vairāk uzziniet šeit.

 

TIEŠA VALODA

ES iesaka dalībvalstīm pieprasīt Covid–19 testus Ķīnas ceļotājiem

Eiropas Saveinība, Covid-19 testēšana, Ķīna, Svarīgi,
Siekalu parauga ņemšanas komplekts Covid-19 testam. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste / LETA

Eiropas Savienība (ES) trešdien, 4.janvārī ieteica dalībvalstīm pieprasīt Covid-19 testus ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas. Tomēr blokam neizdevās vienoties par šādu testu obligātu noteikšanu.

Ir panākta arī vienošanās ieteikt medicīnisko vai FFP2 masku valkāšanu lidmašīnās, kas izlidojušas no Ķīnas.

Vairāk uzziniet šeit.

 

KAD TANKUS?

Ukraina saņems bruņutehniku no ASV un Vācijas, noraida pamieru

 
Svarīgi, karš Ukrainā, Volodimirs Zelenskis, Krievijas agresija, Džo Baidens, ASV, Vācija, Olafs Šolcs,
Krievijas raķešu sagrauta skolas ēka Kramatorskā. Foto: AP/SCANPIX/LETA

Ukraina 5.janvārī kā viltīgu triku noraidījusi Krievijas aicinājumu no piektdienas pusdienlaika uz 36 stundām pārtraukt uguni, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Vācijas un ASV līderi savukārt paziņojuši, ka Kijivas atbalstam nosūtīs bruņutehniku. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

TĀLRUŅNĀVE

Krievija par triecienu Makijivkai vaino savus karavīrus

Svarīgi, karš Ukrainā, Volodimirs Zelenskis, Krievija, Turcija, raķešu trieciens, Makijivka, mobilizācija, Valērijs Zalužnijs
Sagrautā ēka Makijivkā. Foto: AP/SCANPIX/LETA

Krievijas Aizsardzības ministrija 4.janvārī paziņojusi, ka pie trieciena Makijivkā vainojama neatļauta karavīru telefonu izmantošana, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Oficiālā informācija liecina, ka Ukrainas veiktajā triecienā nogalināti 89 Krievijas karavīri, kas ir vairāk, nekā sākotnēji ziņots. Iepriekš Maskava informēja par 63 bojāgājušajiem.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas